Kardynał, współpracownik papieża: dyskutowana jest możliwość święcenia żonatych mężczyzn

(fot. shutterstock.com)
Jedną z rozważanych obecnie możliwości jest kwestia święcenia na kapłanów mężczyzn żonatych - tzw. viri probati (mężczyzn o wypróbowanej wierze) - stwierdził kard. Beniamino Stella.
 
Jego wypowiedź w książce watykanisty Fabio Marchese Ragona “Tutti gli uomini di Francesco" [wszyscy ludzie Franciszka] cytuje na portalu vaticaninsider Andrea Tornielli.
 

Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa przestrzega przed traktowaniem tej możliwości w kategoriach ideologicznych, czy też instrumentalnie, zauważając że w niektórych regionach świata, jak na przykład w Amazonii czy na wyspach Pacyfiku boleśnie odczuwany jest brak księży. Być może kwestia ta zostanie podjęta podczas planowanego na rok 2019 Synodu dla Amazonii.

 

Kard. Stella dodaje, że jedna ze studiowanych możliwości to święcenie "starszych" wskazanych przez wspólnotę wierzących, służących poprzez sprawowanie sakramentów jej uświęceniu. Nadal troszczyli by się oni o swoją rodzinę, a ich posługa łączyła by się z pracą zawodową i dotyczyła by miejsca zamieszkania.

 

Natomiast kapłani celibatariusze mieli by odpowiadać za większe obszary a także formację wspólnot wierzących i samych "starszych". Jednocześnie zaznacza, że jest to jedynie hipoteza, która domaga się pogłębionej refleksji.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.44

Liczba głosów:

94

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

bonaventura 18:18:43 | 2018-01-22
Zadziwiacta troska o brak kapłanów.Jakoś kapłani ze zgromadzenia Franciszkanów Niepokalanej przeszkadzali obecnemu papieżowi - dlatego zamordował ich w białych rękawiczkach i z uśmiechem na ustach.Kiedy publiczne przeprosiny głowy Kościoła, bo przecież grzech był publiczny ?

Oceń 16 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

thorgi4 16:12:48 | 2018-01-22
Mniej więcej od Amoris Laetitia widzimy dokąd zmierza ten pontyfikat. Tak jak rzymianin1 napisał - protestantyzacja. Teraz celibat, pewnie zaraz później antykoncepcja, kosciół będzie sprowadzany do instytucji charytatywnej, zrównanie religii na zasadzie, że najważniejsze to być 'dobrym człowiekiem' cokolwiek to znaczy...

Oceń 25 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mclee76 15:15:47 | 2018-01-22
Najwyższa pora. Szymon-Piotr też miał żonę, dzieci i jakoś Jezusowi to nie przeszkadzało.

Oceń 10 35 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 14:58:19 | 2018-01-22
Protestantyzacja! Wspólnota wybiera sobie jednego mężczyznę (na razie, bo jak nie bedzie mężczyzn to przecież są kobiety) do posługi. Czyli taki niby ksiądz po naszemu, bo ma przecież nad sobą "nadksiędza", celibateriusza, odpowiedzialnego za "region". Czy ten "mały" ksiądz będzie mógł odprawiać poza swoją wioską czy parafią? Jeśli tak, to po co ten "na górze"? Jeśli nie, to jakie jest to jego kapłaństwo? Powszechne czy "czasowe " i " terytorialne"? Przecież to czysty protestantyzm. No zobaczymy. Ale kierunek już jest jasny, jak przy I sesji synodu o rodzinie i małżeństwie. Najpierw "wykład" kard. Kaspera, a potem AL i furtka dla komunii św. dla rozwiedzionych. Teraz czas na kapłaństwo. 

Oceń 38 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

k jar 12:57:38 | 2018-01-22
Mniej więcej wiadomo jak zachowają się diecezje europejskie,głównie niemieckie i francuskie.Jak tylko misyjne diecezje pacyficzne lub te z Ameryki Łacińskiej uzyskają takie prerogatywy, to nastąpi ich połączenie z diecezjami europejskimi. Będziemy mieli gigantyczny problem,nie mówiąc o kwestiach wizerunkowych.W jednej diecezji żonaci księża z ekstraordynaryjnego naboru i celibatariusze. Panowie,źle się bawicie. Nie tędy droga!

Oceń 49 20 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?