Dzień Islamu w Kościele: wspólna modlitwa i zbiórka krwi muzułmanów i katolików

(fot. shutterstock.com)

Już 26 stycznia, będziemy obchodzić XVIII Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce pod hasłem "Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom". 

 

Zgodnie z informacjami na stronie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, obchody będą miały miejsce w Warszawie, Krakowie i Katowicach.

 

Międzyreligijne spotkanie, współorganizowane przez KEP oraz Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów, będzie przede wszystkim okazją do ekumenicznej modlitwy i lektury fragmentów świętych ksiąg: Biblii i Koranu.

 

Powstał polski kalendarz trzech religii. Pokazuje ich współistnienie >>

 

Oprócz tego odbędą się dyskusje: w Warszawie na temat odniesienia katolicyzmu i islamu do kwestii ekologicznych, natomiast w Krakowie na temat pokoju w oczach kobiet - wyznawczyń islamu, chrześcijaństwa i judaizmu.

 

W Krakowie odbędzie się również zbiórka szpiku w lokalnym Centrum Muzułmańskim oraz zbiórka krwi przy parafii św. Mikołaja.

 

Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce, obecna wyraźniej pod koniec XX w., nawiązuje do ponad wielowiekowej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich.

Pod koniec ubiegłego stulecia odbywało się wiele spotkań międzyreligijnych z udziałem wyznawców islamu. Współorganizatorem niektórych z nich była m.in. Fundacja D.O.M, która przyczyniła się do powstania w 1997 r. Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. To właśnie od Rady na czele ze Zdzisławem Bieleckim, ówczesnym jej współprzewodniczącym ze strony katolickiej, pochodzi idea Dnia Islamu.

W 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski wpisała to wydarzenie do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w naszym kraju, powierzając organizację Dnia Islamu Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Od roku 2007 funkcję tę pełni bp Romuald Kamiński.

Regularne obchody Dnia Islamu odbywają się także w Lublinie i Krakowie (od 2004 r.), a okazyjne w Olsztynie (2001), Opolu (2002) i Poznaniu (2008).

W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.

Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tys. członków.

Organizatorami wydarzenia są: komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP, Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów i Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej.

 

 

Więcej informacji znajduje się na plakatach:

 

  • WARSZAWA:

 

 

 

  • KRAKÓW

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.09

Liczba głosów:

442

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jac 13:05:12 | 2018-01-20
Ostatni raz czytam komentarze. Jakieś gniazdo os. Istne trollowisko ewentualnie prawdziwi polacy...

Oceń 5 22 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

sagneale 22:17:07 | 2018-01-19
Tak z czystej ciekawości - czy muzułmanie obchodzą Dzień Chrześcijaństwa ?

Oceń 57 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

sagneale 21:40:54 | 2018-01-19
Zróbcie sobie jeszcze Dzień Satanizmu i Dzień Nazizmu w Kościele...

Oceń 61 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marian 16:35:24 | 2018-01-19
DEON i organizatorzy tego wydarzenia nadają się do zgłoszenia ich do MSWiA jako zagrożenie dla państwa. Tu coś o Lidze Muzułmańskiej:

https://euroislam.pl/jaka-jest-prawda-o-lidze-muzulmanskiej-w-rp/

Oceń 97 16 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook