Grekokatolicy obchodzą dziś wigilię Jordanu. "To jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt"

Teodor Axentowicz, Święto Jordanu

Kościół greckokatolicki obchodzi dzisiaj wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego, nazywaną popularnie Jordanem, ponieważ upamiętnia chrzest Pana Jezusa w Jordanie.

 

Wieczorem w cerkwiach odprawiane są Msze św. z obrzędem poświęcenia wody. Takie same obrzędy będą odprawiane jutro, tyle że nad rzekami.

 

- Jest to jedno z dwunastu największych świąt i jedno z najstarszych. Jego początki sięgają drugiego wieku. Początkowo obejmowało Boże Narodzenie, przybycie mędrców, chrzest Pana Jezusa i ucztę w Kanie Galilejskiej - powiedział KAI abp senior Jan Martyniak, emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego.

 

Jutro wierni zgromadzą się w świątyniach, a potem udadzą się nad rzeki na Wielkie Jordańskie Poświęcenie Wody. Taki sam obrzęd, tyle że w świątyniach, odbywa się już dzisiaj. - Jest to ta sama liturgia wielkiego poświęcenia. Odprawiana jest ona dwa razy - zaznacza abp Martyniak.

 

Poświęconą wodę wierni zabierają ze sobą w celu pokropienia nią swoich domów. Także tej wody używa kapłan w czasie odwiedzin duszpasterskich. Wierni wierzą, że chroni ona od chorób i wszystkiego, co złe.

 

Dziś przygotowywane jest miejsce, gdzie odbędzie się obrzęd poświęcenia wody. Na specjalnym podeście lub na skraju brzegu rzeki ustawia się ołtarz i krzyż.

 

W piątek w Przemyślu Boskiej Liturgii (Mszy św.) w archikatedrze greckokatolickiej pw. Jana Chrzciciela będzie przewodniczył metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz. Stąd wyruszy procesja nad San, gdzie nastąpi poświęcenie wody. W uroczystościach wezmą także duchowni i wierni obrządku łacińskiego.

 

 

Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy metropolia przemysko-warszawska. W jej skład wchodzą dwie diecezje. Archieparchią (archidiecezją) przemysko-warszawską kieruje abp Eugeniusz Popowicz. Według najnowszych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC liczy ona 39,5 tys. wiernych, skupionych w 74 parafiach lub ośrodkach duszpasterskich. Obejmuje ona tereny na wschód od Wisły.

 

W zachodniej Polsce funkcjonuje eparchia (diecezja) wrocławsko-gdańska, której ordynariuszem jest bp Włodzimierz Juszczak. Posiada ona 56 parafii, zamieszkanych przez 13,3 tys. wiernych.

 

Kościół ten pozostaje w łączności z papieżem i uznaje jego prymat.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook