Co można zrobić w Międzynarodowy Dzień Migranta i Uchodźcy? Biskupi dają kilka wskazówek

(fot. shutterstock.com / Giannis Papanikos)

Lektura papieskiego orędzia oraz watykańskich dokumentów poświęconych trosce o uchodźców, udział we Mszy św. wg formularza "za migrantów i wygnańców", a także włączanie się w konkretne projekty pomocy migrantom z Bliskiego Wschodu i Ukrainy.

 
To niektóre spośród wskazówek przygotowanych przez Radę KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, w związku z obchodzonym jutro Międzynarodowym Dniem Migranta i Uchodźcy.

 

Publikujemy treść wskazówek Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek:

 

Do wykorzystania duszpasterskiego w związku z Międzynarodowym Dniem Migranta i Uchodźcy w Kościele

 

1. Orędzie Papieża Franciszka na Dzień Migranta i Uchodźcy - 14.01.2018

 

 

Dostępne TUTAJ >>

 

2. 20 punktów działalności pastoralnej Kościoła na rzecz migrantów i uchodźców - przyjęcie, ochrona, promocja, integracja

Dokument Papieskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka "Odpowiedź migrantom i uchodźcom" - "Dwadzieścia punktów działalności pastoralnej na rzecz migrantów i uchodźców. To zwięzła nauka Kościoła nt. migrantów i uchodźców. 

 

Dostępna TUTAJ >>

 

3. "Msza św. za uchodźców i wygnańców" wg Mszału Rzymskiego

14 stycznia 2018 r. zaleca się odprawienie Mszy św. w intencji migrantów i uchodźców według formularza nr 40 "Za migrantów i wygnańców" w Mszale Rzymskim [w części "Msze i modlitwy w różnych potrzebach" - "Różne okoliczności życia publicznego"]. Byłoby wskazane, aby taka Msza św. była celebrowana regularnie, jako odpowiedź na apel Papieża Franciszka na spotkaniu z Episkopatem Polski na Wawelu 27.07.2016 r. Papież prosił o otwarte serce dla migrantów na miarę możliwości każdego kraju i o modlitwę w ich intencji - raz w tygodniu jedną godzinę adoracji Najświętszego Sakramentu.

 

Więcej informacji TUTAJ >>

 

4. Caritas Polska, Caritas Diecezji, Caritas Parafii, Szkolne Koła Caritas

Caritas Polska przyjęła program pracy wśród migrantów i uchodźców w Polsce i za granicą. Warto o nim informować naszych wiernych i zachęcać wolontariuszy do współpracy w strukturach Caritas diecezjalnych, parafialnych i szkolnych. Wiernym należy podziękować za włączenie się we wszelką pomoc duchową i materialną adresowaną do uchodźców w Syrii i krajach sąsiednich dotkniętych tragedią wojny (np. program "Rodzina Rodzinie"). Wkrótce ruszy zainagurowana przez Papieża Franciszka kampania Caritas Internationalis i Caritas Polska pt. "Share the Journey" promująca spotkania z uchodźcami i migrantami.

 

5. Ukraińcy w Polsce - integracja w społeczeństwie

W Polsce przebywa według różnych danych szacunkowych ok. 1 mln migrantów ekonomicznych z Ukrainy. Mimo wielkich kontrowersji z powodu historii z 1943 r., różnic przynależności wyznaniowej, i innych spraw, które dzielą nasze narody, nie odnotowuje się przypadków niechęci i napięć. W okresie Bożego Narodzenia i po Nowym Roku jest dobra okazja, aby w parafiach zorganizować spotkanie (np. "opłatkowe") parafian z migrantami w Ukrainy w duchu miłości chrześcijańskiej dla lepszego poznania się, wsłuchania w ich historie, radości i problemy, warunki pracy, mieszkania, nie czekając aż sami przyjdą. W wielu parafiach istnieje potencjał wolontariatu do organizowania lekcji j. polskiego i poznania kultury polskiej.

 

6. Migranci i uchodźcy w ośrodkach dla cudzoziemców

W Polsce znajduje się kilkanaście ośrodków dla cudzoziemców, w których przebywają migranci oczekując na przyznanie im różnych form ochrony międzynarodowej, statusu uchodźcy lub azylu. Mają za sobą okropne historie, przymus emigracji lub ucieczki i życie w traumie. Coraz częściej ujawniają się ofiary handlu ludźmi. Wśród nich jest dużo dzieci. Niech nie zabraknie nam odwagi i wyobraźni, aby migranci znaleźli wśród wiernych współczującą wspólnotę otwartych serc.

 

7. Polacy powracający z emigracji (reemigranci)

W parafialnej posłudze pastoralnej istnieje coraz wyraźniej widoczna potrzeba zwrócenia uwagi na nierzadkie przypadki Polaków wracających z dłuższego pobytu za granicą. Niezawsze są to powroty szczęśliwe. Uwadze duszpasterzy poleca się ich los, może oczekiwanie pomocy nie tylko duchowej (ubóstwo, potrzeba pomocy prawnej, choroba, samotne matki, etc.)

 

Papież Franciszek w “Orędziu":

“Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi, jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki (por. Mt 25,35.43)".

 

+ Krzysztof Zadarko

Delegat KEP ds. Imigracji

 

*  *  *

 

14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To dobra okazja, żeby w naszych parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów szukają miejsca do życia w pokoju i bezpieczeństwie.
 
Dotrzyjmy z wyjątkową modlitwą i specjalnym formularzem Mszy świętej do wszystkich, przede wszystkich księży.
 
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.12

Liczba głosów:

100

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Adam80 07:53:27 | 2018-01-14
Można wypić piwo za to że Polska jest wolna od terrorystów i Islamskich bojowników, na zdrowie

Oceń 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Stick 19:27:29 | 2018-01-13
"Grupa muzułmanów nawróconych na katolicyzm, napisała do papieża Franciszka list otwarty z prośbą o zmianę jego nauczania na temat islamu. – Skoro papież wydaje się nauczać, że "islam jest religią dobrą samą w sobie" to dlaczego ryzykowaliśmy życiem, aby zostać katolikami? – pytają autorzy listu"

więcej: https://dorzeczy.pl/swiat/52884/Trudne-pytania-do-papieza-Jesli-islam-jest-dobra-religia-to-czemu-nawracajac-sie-ryzykowalismy-zyciem.html

Oceń 27 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook