Bp Roman Pindel: bądźcie kimś więcej niż nauczycielami

(fot. Twitter.com / @bpRomanPindel)

Satysfakcji danej człowiekowi, który żyje według sumienia i powołania - życzył naukowcom bp Roman Pindel.

 
- Żebyście byli kimś więcej niż nauczycielami akademickimi - mówił hierarcha na opłatkowym spotkaniu w bielskiej kurii, na które przybyli m.in. rektorzy, kanclerze, profesorowie i wykładowcy z uczelni wyższych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej oraz teologowie z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Eucharystii w kurialnej kaplicy przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel w koncelebrze m.in. z biskupem Piotrem Gregerem. Kazanie podczas Mszy św. wygłosił ks. prof. Jan Dziedzic, prodziekan ds. studiów magisterskich dla świeckich na wydziale teologicznym UPJPII w Krakowie.

 

Duchowny podkreślił, jak ważne jest, by starać się być autentycznym świadkiem Chrystusa. Przypomniał m.in. postać pochodzącego z ziemi kęckiej św. Jana Kantego, który łączył postawę naukowca i przepełnionego miłosierdziem człowieka wiary.

 

Podczas spotkania przy stole wigilijnym bp Pindel przywołał, w kontekście refleksji na temat powołania, postać prof. Anny Świderkówny, wybitnej biblistki, filologa, profesor Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, która w pewnym momencie wstąpiła do benedyktynek i po roku odeszła z klasztoru, gdyż przełożeni uznali, że zakon nie jest jej powołaniem.

 

Biskup zwrócił uwagę, że społeczeństwo ma duże oczekiwania wobec nauczycieli akademickich. - Życzę, żebyście państwo wypełnili swoją misję, żebyście mieli satysfakcję daną człowiekowi, który żyje według sumienia i powołania, żebyście także chcieli być kimś więcej niż tylko tym, który przekazuje wiedzę, pisze artykuły, ma osiągnięcia naukowe, żebyście byli właśnie kimś więcej - powiedział ordynariusz. Z kolei bp senior Tadeusz

 

Rakoczy zachęcił profesorów, by z odwagą prowadzili młode pokolenie po drogach prawdy.

 

Emerytowany biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego, Paweł Anweiler odczytał ułożony przez siebie okolicznościowy wiersz. W imieniu grona profesorów życzenia złożyła prof. Jolanta Szarlej z Katedry Teorii i Praktyk Komunikacji w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

 

- Życzę wielkiej odwagi, żeby to rozpoznane słowo wcielać w życie oraz głębokiego doświadczenia, że to słowo ma moc, przed którą wszystko co kruche i ludzkie musi uklęknąć, i wreszcie owoców oraz radości z ich płynącej - podkreśliła, dzieląc się wcześniej refleksją poświęconą znaczeniu wcielenia Słowa Bożego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook