Bp Wiesław Lechowicz: modlitwa za uchodźców pogłębi naszą wrażliwość na potrzeby innych

(fot. Episkopat.pl)

O modlitwę w intencji migrantów i uchodźców - by spotykali się z gościnnym przyjęciem, ochroną ich praw i szacunkiem - zaapelował delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz z okazji 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

 
Jak przypomniał bp Lechowicz w związku z przypadającym w niedzielę 104. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy, papież Franciszek skierował do wiernych specjalny apel, w którym wezwał do modlitwy w intencji uchodźców.
 
"Odpowiadając na orędzie i apel papieża Franciszka (...) módlmy się za migrantów i uchodźców, by spotykali się z gościnnym przyjęciem, ochroną własnych praw oraz szacunkiem wobec siebie i własnej kultury" - napisał hierarcha w apelu do wiernych.
 
Wyraził nadzieję, że modlitwie towarzyszyć będzie "pogłębienie wrażliwości na potrzeby innych", zgodnie z mottem papieskiego przesłania na tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy: "Przybysza, osiadłego wśród was, będziecie uważać za tubylca. Będziesz go miłował jak siebie samego, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej".
 
Bp Lechowicz zaznaczył, że wśród migrantów znajduje się także wielu Polaków, przebywających poza granicami kraju. "Dlatego zwracam się z prośbą o modlitwę w ich intencjach i w intencjach tych rodzin, które doświadczają ciężaru rozłąki z bliskimi osobami. Zachęcam także naszych rodaków przebywających w różnych zakątkach świata, by wdzięczną modlitwą otoczyli w tym dniu tych, którym zawdzięczają przyjęcie, odpowiednie warunki życia, godną pracę i godziwe płace" - napisał.
 
 
W ocenie hierarchy Dzień Migranta i Uchodźcy "uwrażliwia nas na potrzeby innych". "Myślę, że zaowocuje tym, że w coraz większym stopniu będziemy wcielać w życie chrześcijańską zasadę, żeby pomagać innym, kierując się nie tyle ich zasługami, co potrzebami" - napisał bp Lechowicz.
 
W niedzielę we wszystkich diecezjach w Polsce odbędą się msze św. w intencji uchodźców, odprawiane według specjalnego formularza modlitwy "za uchodźców i wygnańców" dostępnego w mszale rzymskim (więcej informacji TUTAJ >>) , w którym padają m.in. słowa: "Wszechmogący Boże, dla Ciebie nikt nie jest obcy i nikogo nie pozbawiasz swej pomocy. Wejrzyj łaskawie na uchodźców i wygnańców, na rodziny rozdzielone i rozproszone dzieci, pozwól im powrócić do ojczyzny, a nam daj serca czułe na potrzeby ubogich i przybyszów".
 
W specjalnym komunikacie zaapelował o to w poniedziałek rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. W Warszawie mszę według tego formularza w kościele Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus odprawi o godz. 18 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
 
Dzień Migranta i Uchodźcy jest obchodzony w Kościele katolickim w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, zwanej w tradycji świętem Trzech Króli. Jak wskazuje instrukcja Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., dzień ten jest pomyślany jako "okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów".
 
* * *
 
 

Publikujemy pełną treść Słowa: 

 

Słowo Delegata Konferencji Episkopatu Polski

ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp. Wiesława Lechowicza
z okazji 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy

 

W najbliższą niedzielę, 14 stycznia, obchodzony będzie 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Wśród migrantów znajduje się rzesza Polaków, przebywająca poza granicami naszego kraju. Dlatego zwracam się z prośbą o modlitwę w ich intencjach i w intencjach tych rodzin, które doświadczają ciężaru rozłąki z bliskimi osobami. Zachęcam także naszych rodaków przebywających w różnych zakątkach świata, by wdzięczną modlitwą otoczyli w tym dniu tych, którym zawdzięczają przyjęcie, odpowiednie warunki życia, godną pracę i godziwe płace.

 

Odpowiadając na orędzie i apel papieża Franciszka, skierowany z okazji 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, módlmy się za migrantów i uchodźców, by spotykali się z gościnnym przyjęciem, ochroną własnych praw oraz szacunkiem wobec siebie i własnej kultury. Niech tej modlitwie towarzyszy pogłębienie naszej wrażliwości na potrzeby innych, zgodnie ze słowami będącymi mottem papieskiego przesłania na tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy: "Przybysza, osiadłego wśród was, będziecie uważać za tubylca. Będziesz go miłował jak siebie samego, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej. Ja jestem Pan, Bóg wasz!" (Kpł 19,34).

 

Bp Wiesław Lechowicz
Delegat Konferencji Episkopatu Polski 
ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

 

 

 

*  *  *

 

14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To dobra okazja, żeby w naszych parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów szukają miejsca do życia w pokoju i bezpieczeństwie.
 
Dotrzyjmy z wyjątkową modlitwą i specjalnym formularzem Mszy świętej do wszystkich, przede wszystkich księży.
 
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.12

Liczba głosów:

129

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 09:19:16 | 2018-01-12
Sądząc po ocenach i to nietylko pod tym tekstem to w/g prawdziwków nawet modlitwa za uchodźców  jest złem.Czy to jeszcze chrześcijaństwo? 

Oceń 3 24 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?