Arcybiskup Skworc wydał zarządzenie w sprawie pomocy uchodźcom

(fot. Dom Formacyjny Ruchu Światło-Życie Wisła Jawornik / YouTube.com)

W najbliższą niedzielę 14 stycznia będziemy obchodzili  Światowy Dzień Uchodźcy i Migranta. Z tej okazji Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skwroc wydał specjalne zarządzenie w sprawie modlitwy w intencji migrantów i uchodźców. 

 

Zarządza w nim aby "odprawić Mszę św. za uchodźców i wygnańców" wg Mszału Rzymskiego, formularz nr 40 "Za migrantów i wygnańców". To modlitewna odpowiedź na apel Papieża Franciszka na spotkaniu z Episkopatem Polski na Wawelu 27 lipca 2016 r. - czytamy. 

 

Publikujemy treść zarządzenia: 

 

ZARZĄDZENIE METROPOLITY KATOWICKIEGO W SPRAWIE MODLITWY W INTENCJI MIGRANTÓW I UCHODŹCÓW 

 
1.  W najbliższą niedzielę 14 stycznia (bądź w jedną z kolejnych niedziel) zarządza się odprawienie "Mszy św. za uchodźców i wygnańców" wg Mszału Rzymskiego, formularz nr 40 "Za migrantów i wygnańców".
 
To modlitewna odpowiedź na apel Papieża Franciszka na spotkaniu z Episkopatem Polski na Wawelu 27 lipca2016 r.: "Dlaczego dzisiaj jest tak wielka migracja? (…) Mówię o tych, którzy przybywają do nas, uciekając od wojny, głodu. (…) Co zrobić? Sądzę, że każdy kraj musi zobaczyć, w jaki sposób i kiedy [może działać]. Nie wszystkie kraje są równe; nie wszystkie kraje mają te same możliwości. Mają jednak możliwości, by być hojnymi! Szczodrymi jako chrześcijanie. Nie możemy inwestować tam, ale [możemy coś zrobić] dla tych, którzy przybywają… Ilu i jak? Nie można dać odpowiedzi uniwersalnej, ponieważ gościnność zależy od sytuacji każdego kraju, a także kultury" (Franciszek, Między kanapą a odwagą. Wszystko, co powiedział papież podczas ŚDM w Krakowie, Kraków 2016, s. 61-63).
 
2. Począwszy od 14 stycznia 2018 r. zarządza się wprowadzenie stałej intencji za migrantów i uchodźców w ramach modlitwy parafialnych wspólnot m.in. Żywego Różańca, bractw adoracji Najświętszego Sakramentu oraz podczas nabożeństw wotywnych np. ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, NSPJ, itp. "…Można zrobić wiele rzeczy. Na przykład modlić się: [chodzić na] cotygodniowe adoracje Najświętszego Sakramentu z modlitwą za tych, którzy pukają do drzwi Europy i nie mogą wejść. Niektórym udaje się, ale innym nie…" (Franciszek, Między kanapą a odwagą. Wszystko, co powiedział papież podczas ŚDM w Krakowie, Kraków 2016, s. 63). 
 
Katowice, 9 stycznia 2018 r.
 
† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI 

 

 

Wraz z zarządzeniem Metropolity, wysłany został list Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Katowickiej do księży, w którym czytamy: "należy z całą mocą zaznaczyć, że niezależnie od stanowiska rządzących w przedmiotowych kwestiach, człowiek jest pierwszą drogą, po której winien kroczyć Kościół w wypełnianiu swojego posłannictwa. Ojciec św. Franciszek, idąc w ślad za swymi poprzednikami w kolejnym Orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy podkreśla, że "każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki". Za Piusem XII dodaje,  że osoba ludzka zmuszona do opuszczenia swojej ojczyzny w poszukiwaniu lepszej przyszłości powierzona jest macierzyńskiej miłości Kościoła. Przy tej okazji należałoby zauważyć, że na terenie naszej archidiecezji, podobnie jak w całej Polsce, wzrasta liczna migrantów głównie z Ukrainy, którzy szukają w naszym kraju lepszego zarobku. Staje się ona coraz bardziej poważnym wyzwaniem do mądrej integracji z naszym społeczeństwem".

 

"Proszę o odpowiednie przygotowanie np. i przeżycie wraz z wiernymi parafii Światowego Dnia Uchodźcy i Migranta, a także o dalsze wspieranie wszelkich akcji na rzecz pomocy najbardziej potrzebującym" - czytamy w liście. 

 

Po za tym, jak możemy przeczytać w zarządzeniu, arcybiskup Skworc zachęca do dalszych inicjatyw na rzecz modlitwy za uchodźców i wygnańców, w ten sposób aby stało się "stałą intecją modlitwy wspólnot parafialnych". 

 

Tym samym spejcalnym dekretem powołuje do istnienia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy Caritas Archidiecezji Katowickiej. Czytamy w nim, że: "zadaniem Centrum będzie budzenie ducha odpowiedzialności wobec migrantów i uchodźców oraz koordynowanie okazywanej im pomocy duchowej i materialnej pod kierunkiem dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej, odpowiedzialnego za organizację i funkcjonowanie Centrum".

 

* * *

 
14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To dobra okazja, żeby w naszych parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów szukają miejsca do życia w pokoju i bezpieczeństwie.
 
Dotrzyjmy z wyjątkową modlitwą i specjalnym formularzem Mszy świętej do wszystkich, przede wszystkich księży.
 
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.11

Liczba głosów:

359

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

tuchowska.anna 22:02:44 | 2018-01-10
1 Tym.5:8
;A jesli kto nie dba o swoich a zwłaszcza o domowników
wyparł się wiary i gorszy jest od niewierzącego;

Oceń 51 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Stick 20:33:14 | 2018-01-10
Jakże wspaniały przykład porażki linii franciszkowej. Na różaniec  w obronie granic spontanicznie i z własnej woli zgromadziły się rzesze Polaków. Msze za uchodźców targowiczanin Skworc musi zarządzać odgórnie :)

Oceń 52 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

samplissken 18:54:57 | 2018-01-10
brawo.

Oceń 6 48 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MAGDALENA 14:13:12 | 2018-01-10
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski napisał w sieci, że porażką jest nominacja na metropolitę katowickiego biskupa Wiktora Skworca. ''Dlaczego? Bo - jak uzasadnia - bp Skworc był tajnym współpracownikiem SB, a także "ciągną się (za nim) niewyjaśnione sprawy samobójczych śmierci kilku jego podwładnych"............''

''W 2006 r. okazało się, że z dokumentów, które znajdują się w katowickim oddziale IPN-u, wynika, iż w 1979 Służba Bezpieczeństwa PRL zarejestrowała Skworca jako tajnego współpracownika o pseudonimie "Dąbrowski". Został zatrzymany, gdy wiózł dla biskupa Herberta Bednorza szynki kupione w Baltonie i zaszantażowany ujawnieniem informacji o handlu deficytowymi towarami....''

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/ks-isakowicz-za-biskupem-skworcem-ciagna-sie-niewyjasnione-samobojstwa/dt9tl

Oceń 63 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 13:27:07 | 2018-01-10
To już nie jest nawet śmieszne. To otwarty bunt przeciw władzy państwowej i przeciw rządowi, wybranemu przez Naród.  Jakoś wcześńiej nie było reakcji na nadużycia poprzedniej władzy, a nawet nawoływanie do posłuszeństwa. Zapraszanie "na siłę" uchodźców, nakazy, zarządzenia, pewno sankcje dla "nieposłusznych" proboszczów i księży, robienie państwa w państwie. No wspaniale, księże Biskupie. A jak to było w młodości? Z kim się współpracowało? Teraz taka odwaga? A gdzie troska o swój Naród? Uchodźcy, uchodźcy, uchodźcy.... Czy aby na pewno Ukraińcy się asymilują i szanują naszą kulturę i nasze prawa? A co dopiero muzułmanie z Afryki. Czy mało dowodów jak to jest w Niemczech, Francji, Szwecji? I jak się rakiem wycofują rządy z tego  "ach" "och" dla uchodźców? Zwykli ludzie w tych krajach już mają dość, tylko nie mają jeszcze siły i odwagi, bo "piąta władza" ich terroryzje skutecznie. Smutne i żałosne. Polecam kazanie o. Pelanowskiego 

https://gloria.tv/video/1ZQGeZLLdDtq4t1pxAkZYjXvJ

Oceń 80 14 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook