Rzeczniczka Caritas: Owsiak robi superrobotę! W naszym kraju jest miejsce na wiele orkiestr

(fot. Grand Warszawski/shutterstock.com/Caritas Polska)

- Ten rzekomy konflikt nakręcają politycy. Wplątują nas w niego, z wielką szkodą zarówno dla Jurka Owsiaka, jak i dla nas - mówi Anna Maria Fedurek, rzeczniczka zielonogórskiego Caritas w wywiadzie udzielonym lubuskiej Gazecie Wyborczej.

 

Anna Fedurek pracę w Caritas zaczynała jako wolontariusz w parafialnej świetlicy, prowadziła także punkt doradczy dla bezdomnych oraz pozyskiwała pieniądze z Unii. Jest członkiem zarządu i rzecznikiem Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

 

Na łamach Gazety Wyborczej ukazał się wywiad z 2014 roku. Na pytanie Pauliny Nodzyńskiej, czy WOŚP jest konkurencją dla Caritasu, rzeczniczka odpowiedziała: "Ten rzekomy konflikt nakręcają politycy. Wplątują nas w niego, z wielką szkodą zarówno dla Jurka Owsiaka, jak i dla nas".

 

A swój stosunek do Jurka Owsiaka kwituje krótko: "On robi superrobotę. 20 lat temu też wypełnił pewną lukę, wyręczając nasze państwo. W naszym kraju jest miejsce na wiele orkiestr".

 

U podstawy tego wyreżyserowanego konfliktu rzeczniczka widzi przede wszystkim złe intencje polityków i próbę zawłaszczenia sukcesów organizacji charytatywnych: "chcą ugrać swoje polityczne interesy na tle naszych logotypów. Szczególnie przed wyborami. Jest to dla mnie dziwne, bo my jako Caritas nigdy nie stawialiśmy się w opozycji Jurka Owsiaka".
 

Anna Fedurek widzi jednak konkretne rozwiązanie, które ostudzi emocje w debacie publicznej. "Polityków zachęcam, by na jeden dzień przyszli do jednej z organizacji jako wolontariusze. Niech obmyją chorym odleżyny, posklejają koperty, pójdą z dzieciakami do świetlicy i odrobią z nimi lekcje, wydadzą 300 posiłków osobom pod wpływem alkoholu. To uczy pokory".

 

Potrzeby są ogromne i zamiast się kłócić, lepiej poświęcić energię na wspólne zdobywanie tzw. 1%. "W naszym województwie działa 241 organizacji, które mają uprawnienia, by przekazywać na nie 1 proc. Mamy ogromny wachlarz możliwości, możemy wspierać działalność charytatywną, schroniska, WOŚP... Ale 44 proc. Polaków to wciąż bardzo mało. Fiskus idzie nam na rękę w promocji 1 proc., ale jeszcze długa droga przed nami, by wzmocnić świadomość".

 

"W przyszłym roku obchodzimy 25-lecie działalności. Przez ten czas zapracowaliśmy sobie, by ludzie dostrzegali naszą pracę nie tylko pod koniec kwietnia, ale przez cały rok" - dodaje rzeczniczka zielonogórskiego Caritasu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.2

Liczba głosów:

225

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 16:25:09 | 2018-01-10
"W naszym kraju jest miejsce na wiele orkiestr"

Ale chyba nie dla wszystkich? "Wicedyrektor domu dziecka w Białymstoku zwolniona za przyjęcie świąteczej paczki dla dzieci od... ONR"

Oceń 22 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 14:48:02 | 2018-01-10
Dobrze ,że są tacy ludzie jak Pani Fedurek.Miejsce dla czynienia dobra i niesienia pomocy starczy dla wszystkich , nie chcesz wspierać twoja sprawa tylko jedna prośba nie przeszkadzaj.Zawsze można przecież tworzyć nowe inicjatywy , oczywiście na różną skalę bo każde niosące pomoc są dobre a pole możliwości jest nieograniczone.Zamiast więc dyskredytowac i przeszkadzać , róbmy pozytywną konkurencję.

Oceń 10 53 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Franciszek2 14:27:18 | 2018-01-10
To może jakiś formularz Mszy za WOŚP ? Trzeba iść za ciosem

Oceń 57 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Jan Kowalski 14:25:33 | 2018-01-10
Uważam, że rzeczniczka Caritas popełniła duży błąd. Wywiad dla Gazety Wyborczej i sam temat jest prowokacyjny i obliczony jak zwykle w tej gazecie na sensację i podkopanie prawej strony politycznej. Faktem jest brak przejrzystości w Fundacji Owsiaka, część pieniędzy ze zbiórek idzie na woodstok, a tu z kolei moralne cele są wątpliwe i to burzy zaufanie do "Orkiestry" a nie jakaś specjalna niechęć środowiska związanego z obecnym Rządem. Takie stawianie sprawy to właśnie czysta manipulacja. Pani Fedurek nie bardzo się orientuje jak została pięknie zmanipulowana. Bo przecież nikt rozsądny nie sprzeciwiałby się akcji charytatywnej. Sugestie polityczne? - proszę sobie posłuchać co Sz.Pan Owsiak wygaduje i jakie poglądy wyraża publicznie - to powinno raczej osoby związane z chrześcijaństwem trzymać z dala od wszekich inicjatyw tego Pana pomimo nośnych celów "Orkiestry". 

Oceń 61 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?