Poznań: powstał kalendarz trzech religii nawiązujący do ich współistnienia w mieście

(fot. Maciej Pikor)

Kalendarz trzech religii, nawiązujący do współistnienia chrześcijan, żydów i muzułmanów w Poznaniu wydano właśnie nakładem Miasta Poznania.

 
Pierwsza tego typu publikacja w historii miasta jest elementem dialogu międzyreligijnego. Zawiera opracowanie dziejów trzech religii oraz kalendarium najważniejszych świąt trzech religii oraz dni ich modlitwy.

 

Pierwszy kalendarz trzech największych religii powstał w Katowicach i jest efektem prowadzonego w tym mieście dialogu międzyreligijnego oraz spotkań ekumenicznych. Pomysł ten trafił także na poznański grunt, gdzie w jednej części miasta żyją obok siebie - zazwyczaj w pokoju i wzajemnym szacunku - chrześcijanie, muzułmanie i żydzi.

 

Publikacja jest efektem szeregu spotkań imama Youssefa Chadida, podrabina Szymona Zadumińskiego i księdza oblata Marcina Wrzosa. Kalendarz powstał dzięki nim, z pomocą władz miasta oraz przełożonych - abp. Stanisława Gądeckiego, naczelnego rabina Michaela Schudricha, mufti Nidala Abu Tabaq oraz wspólnot religijnych.

 

W 2018 roku chrześcijanie katolicy obchodzą jubileusz 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu. Była to pierwsza siedziba struktur kościelnych w Polsce, powstała zaledwie dwa lata po chrzcie księcia Mieszka I. Pierwszy biskup Jordan miał swoją siedzibę najprawdopodobniej na Ostrowie Tumskim. Z kolei początki gminy żydowskiej w Poznaniu sięgają już drugiej połowy XIII w.

 

Najmłodszą społecznością religijną w Poznaniu są muzułmanie. Trudno powiedzieć, kiedy pierwsi wyznawcy islamu przybyli do tego miasta. Być może byli to Tatarzy polscy służący w wojsku polskim.

 

Publikacja zawiera opracowanie dziejów trzech religii w Poznaniu oraz kalendarium juliańskie, ale też muzułmańskie i żydowskie, oparte na innych rachubach czasowych. Można tu znaleźć daty najważniejszych świąt chrześcijan, żydów i muzułmanów, dni ich modlitwy (dzień Pański, szabat, dzień zgromadzenia) czy właściwe dla każdej religii nazwy poszczególnych miesięcy.

 

Kalendarz wydano ze środków budżetowych Miasta Poznania i jest dostępny za darmo. Otrzymać go można w siedzibie Urzędzie Miasta Poznania, w terenowych punktach informacyjnych, w synagodze, meczecie oraz niektórych kościołach na terenie Poznania.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.53

Liczba głosów:

30

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook