Kryzys - z zepsucia zdrowego kapitalizmu

„Nie istnieje etyka finansów, a jedynie etyka tych, którzy zajmują się finansami i działają na rynku”. Przypomina o tym dziś „L'Osservatore Romano”, relacjonując konferencję na temat encykliki „Caritas in veritate”, która odbyła się w siedzibie Papieskiej Rady ds. Świeckich.


Głównym mówcą, podkreśla watykański dziennik, był prezes Instytutu Dzieł Religijnych, Ettore Gotti Tedeschi. Mówił on min. O potrzebie “popularyzowania nauki społecznej Kościoła i przywrócenia owocnych więzi pomiędzy produkcją zamożności i przedsiębiorstwem, a przede wszystkim globalnej odnowy człowieka”.

 

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że „u źródeł obecnego kryzysu leży zepsucie się zdrowego kapitalizmu, który ma swoje źródła w chrześcijaństwie”. Jedną z przyczyn tej sytuacji jest zanik postaci przedsiębiorcy w warunkach gospodarki globalnej, które zastępuje dziś coraz częściej fundusz inwestycyjny, nie posiadający dalekosiężnej wizji, lecz jedynie doraźne cele i dlatego uciekający się często do takich środków, jak „korupcja i spekulacje”.

 

Jeszcze głębszym powodem jest jednak to, że „finanse zdradziły swoją pierwotną rolę, ażeby być wsparciem dla realnej ekonomii i stały się jej lokomotywą”. „Władza polityczna, zamiast reglamentować, naciskały na wzrost produktu krajowego brutto na kredyt” - referuje dyskusję „L'Osservatore Romano”, wyrażając ubolewanie, że jeśli chodzi o Włochy, to najbardziej pokrzywdzone zostały ich “dwa wielkie bogactwa, którymi są oszczędności oraz małe i średnie przedsiębiorstwa”. „Pierwsze nie mogą liczyć na żadne oprocentowanie, drugie nie mają takiego wsparcia, na jakie by zasługiwały. Dlatego prawdziwym problemem – tak we Włoszech, jak i gdzie indziej – jest mentalność” - pisze watykański dziennik.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?