Prezydent Włoch wyraził uznanie papieżowi za jego postawę wobec zmian klimatycznych i uchodźców

(fot. Tinxi / Shutterstock.com)

Sporo uwagi poświęcił Franciszkowi w swym orędziu na pożegnanie starego i powitanie nowego roku prezydent Włoch Sergio Mattarella.

 

Zwracając się do swych rodaków ostatniego dnia roku wspomniał o papieżu w kontekście potrzeby ochrony środowiska, mówiąc, że nasze czasy każą się zastanowić nad związkiem między człowiekiem, rozwojem i naturą. Przesłał także oddzielny telegram do Biskupa Rzymu z okazji obchodzonego 1 stycznia Światowego Dnia Pokoju.


"Wystarczy pomyśleć o takich skutkach zmian klimatu jak susze, ograniczone zasoby wody, niszczące pożary. Pojawia się w tej dziedzinie rosnąca wrażliwość, dla której impulsem jest również nauczanie papieża Franciszka, do którego kieruję najgorętsze życzenia" - powiedział szef państwa w wieczór sylwestrowy.

 

W telegramie do Ojca Świętego z okazji nowego roku, nawiązując do hasła 51. Światowego Dnia Pokoju: "Migranci i uchodźcy: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju", Mattarella stwierdził m.in., że wywoływanie strachu przed migrantami nie pomaga sprawie pokoju. "Przypominając, że migracje dotyczą ponad 250 milionów osób na świecie i że z różnych powodów, które leżą u jego źródła, zjawisko to przez całe dziesięciolecia zajmować będzie wspólnotę międzynarodową, przesłanie Waszej Świątobliwości słusznie wzywa wszystkich do uważniejszego niż dotąd i pełnego ufności spojrzenia na migrantów i uchodźców, widząc w nim szansę na zbudowanie przyszłości w pokoju" - napisał prezydent.

 

"Słowa Waszej Świątobliwości wzywają nas do zmiany perspektywy i do utożsamienia się z oczekiwaniami migrantów, którzy często ryzykują życie, by dotrzeć do bezpiecznego portu, starając się wyobrazić sobie pokłady odwagi, zdolności, energie i dążenia, jakie popychają ich w stronę naszych krajów. Takie kontemplatywne spojrzenie pozwala też uchwycić ducha poświęcenia osób i społeczności, które otwierają drzwi przed migrantami, jak i zdrowe rozpoznanie ze strony rządzących, którzy okazują im maksymalną gościnność zgodnie z wymogami dobra wspólnego i lokalnych społeczności. Natomiast wywoływanie strachu nie służy sprawie pokoju" - stwierdził Mattarella.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.09

Liczba głosów:

86

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?