Bazylea: apel o konkretne działania na rzecz jedności chrześcijan i zapowiedź kolejnych etapów pielgrzymki zaufania

O podjęcie konkretnych działań na rzecz jedności chrześcijan zaapelował 30 grudnia podczas wieczornej modlitwy w Bazylei przeor Wspólnoty z Taizé. Brat Alois zapowiedział także kolejne etapy pielgrzymki zaufania.

 

Na wstępie swojego rozważania przeor Wspólnoty z Taizé zauważył, że stale powraca do swego pobytu wraz z jednym z braci wśród najbiedniejszych w Sudanie Południowym i w Sudanie. Zrodził on wiele pytań. Przypomniał słowa Pana Jezusa: "Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże". Wyznał, że w Sudanie Południowym w obozie dla uchodźców wielkie wrażenie wywarła na nim odwaga kobiet. Jedna z nich opowiedziała, w jaki sposób stara się wprowadzać pojednanie i pokój. Woda jest tam reglamentowana i zdarza się, że przy studniach wybuchają kłótnie. Wobec tego powstała grupa kobiet, które pilnują, żeby pobierać wodę w odpowiedniej ilości. "Ta kobieta powiedziała do mnie: «Tylko wtedy, kiedy dzielimy się wodą i przezwyciężamy postawę ‘każdy dla siebie’, wprowadzamy pokój» - powiedział brat Alois. Dodał, iż ta kobieta zrozumiała: pokój zaczyna się w nas, braterstwo tworzy się wokół nas, zaczynając od naszego codziennego, konkretnego życia.

 

Przeor Taizé podkreślił znaczenie ewangelicznego orędzia o braterstwie, które prowadzi do pojednania. W tym kontekście wskazał, że dążenie do jedności chrześcijan pragnie, aby Ewangeliczne orędzie nie traciło swego blasku. "Nasza braterska jedność może być jak znak jedności i pokoju między ludźmi" - stwierdził. Postawił pytanie: czy nie nadszedł czas, aby podzielone Kościoły odważyły się znaleźć pod jednym dachem nie zwlekając, zanim jeszcze zostanie wypracowana zgoda we wszystkich kwestiach teologicznych? Zaznaczył, że można iść w tym kierunku robiąc razem wszystko, co można robić wspólnie, studiowanie Biblii, prace społeczne i duszpasterskie, katechezę. "I nie robić już niczego, nie licząc się z innymi. Wspólnie podejmując działania solidarności na rzecz ubogich i wszystkich cierpiących, a także razem troszcząc się o środowisko naturalne. Częściej wspólnie stawać przed Bogiem, słuchając Jego Słowa, w ciszy i w modlitwie uwielbienia" - zaproponował brat Alois.

 

Przeor Taizé podziękował gospodarzom 40 Europejskiego Spotkania Młodych - Kościołom, władzom i mieszkańcom Bazylei i okolic za gościnę. Przypomniał słowa Papieża Franciszka wypowiedziane przed rokiem w Lundzie:"Duchu Święty, pomóż nam z radością uznać dary, które Kościół otrzymał dzięki Reformacji" i zachęcił, by się nad nimi zastanowić. "Czy umiemy zdobyć się na wspaniałomyślność i dziękować Bogu przede wszystkim nie za to, co od Niego otrzymaliśmy, ale za to, co podarował innym a my możemy to od nich dostać? Czy niezależnie od swojego wyznania będziemy umieli rozpoznać wartości, które Bóg złożył w innych?" - zapytał brat Alois zachęcając do podążania drogami pojednania.

 

"Przez cały rok 2018 będziemy prosić Ducha Świętego, żeby nas przygotowywał, byśmy się stawali w swoim życiu coraz bardziej czytelnymi świadkami pojednania i pokoju. Dlatego będziemy kontynuować naszą pielgrzymkę zaufania przez ziemię" - powiedział przeor Taizé.

 

Etapami tej pielgrzymki będą cotygodniowe spotkania w Taizé, a zwłaszcza w lipcu weekend przyjaźni między młodymi chrześcijanami i muzułmanami oraz w sierpniu tydzień refleksji przeznaczony dla osób w wieku 18 - 35 lat, aby wspólnie iść w głąb do źródeł radości. W Hong Kongu od 8 do 12 sierpnia będzie miało miejsce azjatyckie spotkanie młodych, a w dniach 28 kwietnia do 1 maja międzynarodowe spotkanie młodych we Lwowie, zaś od 25 do 28 października spotkanie w Grazu w Austrii. Wreszcie kolejne 41 Europejskie potkanie Młodych odbędzie si w dniach 28 grudnia 2018-1 stycznia 2019 w Madrycie.

 

Wspomóż Nas
Tagi: taize, francja, pokój

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook