Kard. Tauran o islamie: zawsze można żyć razem, a papież codziennie nam to ukazuje

Radio Watykańskie
(fot. youtube.com)

- Dialog zawsze jest możliwy, trzeba go promować pomimo wszelkich przeszkód, a zwłaszcza w świecie, w którym coraz częściej dochodzi do aktów przemocy popełnianych w imię Boga bądź religii - uważa przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

 

"Wierzymy, że zawsze można ze sobą rozmawiać, bez względu na to, jak wielkie by istniały między nami różnice. Jesteśmy w pełni przekonani, że zawsze można żyć razem, a papież codziennie nam to ukazuje" - dodaje kard. Jean-Louis Tauran.


W wywiadzie dla watykańskiego dziennika "L’Osservatore Romano" podjął się on bilansu działalności swej dykasterii za mijający roku. Wspomniał między innymi o zacieśnieniu współpracy z islamskim uniwersytetem Al-Azhar w Kairze.

 

Jego zdaniem najbardziej emblematycznym wydarzeniem kończącego się roku była wizyta wielkiego imama tej uczelni w Watykanie i jego bardzo serdeczne spotkanie z Papieżem.

 

Odnosząc się z kolei do decyzji Stanów Zjednoczonych o przeniesieniu do Jerozolimy swej ambasady w Izraelu, kard. Tauran podkreślił, że Stolica Apostolska zawsze będzie się przeciwstawiała instrumentalnemu traktowaniu religii. Dodał ponadto, że tego samego dnia, kiedy prezydent Trump ogłosił decyzję w sprawie Jerozolimy, władze palestyńskie postanowiły powołać stałą grupę roboczą do spraw dialogu międzyreligijnego z Watykanem.

 

- Jest to ważny przykład międzyreligijnego świadectwa - dodał francuski purpurat.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.1

Liczba głosów:

361

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Marian 16:38:24 | 2017-12-30
Takie potworne historie dzieją się w Europie codziennie:

W środę w miejscowości Kandel na terenie kraju związkowego Nadrenia-Palatynat 15-letni Afgańczyk zaatakował w drogerii nastolatkę. Napastnik zadał uczennicy, którą spotkał przypadkowo w sklepie, kilka ciosów kuchennym nożem. Ofiara ataku wkrótce potem zmarła w szpitalu. Chłopaka obezwładnili i oddali w ręce policji pracownicy drogerii i klienci.

Jak się okazało, młody Afgańczyk i Mia V. przez pewien czas chodzili ze sobą. Na początku grudnia dziewczyna zerwała z nim. Porzucony Abdul B. groził swojej byłej sympatii w internecie, telefonicznie i osobiście. Rodzice uczennicy zawiadomili policję, która przeprowadziła z 15-latkiem rozmowę ostrzegawczą.

Abdul D. przyjechał do Niemiec w kwietniu 2016 roku jako nieletni uchodźca bez opiekunów. W Niemczech pod opieką urzędów do spraw młodzieży (Jugendamtów) przebywa obecnie około 60 tys. młodych migrantów - w większości chłopców z Afganistanu i Syrii.

Oceń 43 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marian 16:17:55 | 2017-12-30
Imigrant pobił 73-letnią Niemkę. Brutalny atak nagrała kamera

Zaatakował znienacka. Półnagi mężczyzna afrykańskiego pochodzenia podszedł do staruszki i silnie ją uderzył. Cios miał nokautująca siłę. Staruszka upadła, a gdy już leżała została kilkakrotnie kopnięta w głowę. Całe zdarzenie świadkowie nagrali na telefon i wrzucili do internetu. Kobiecie nikt jednak nie pomógł.

Stan pobitej kobiety nadal jest poważny i nie wiadomo, czy przeżyje brutalny napad - komentuje policja z Norymbergi.

Oceń 47 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 11:41:33 | 2017-12-30
Eminencjo,
inaczej to wygląda "od środka" jak niedawno  przeczytaliśmy w relacji księdza Egipcjanina, a inaczej z pałacu w Watykanie. Mamy kochać wszystkich ludzi - braci i siostry, ale niekltórych z bezpiecznej odległości. Sa w dostatecznie dużej liczbie odporni na naszą miłość, a dotychczasowe doświadczenia nie pokazuja w czym mogli by "ubogacić" nasze zycie. 

Oceń 56 12 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Stick 09:14:34 | 2017-12-30
"Wierzymy, że zawsze można ze sobą rozmawiać, bez względu na to, jak wielkie by istniały między nami różnice. Jesteśmy w pełni przekonani, że zawsze można żyć razem, a papież codziennie nam to ukazuje"

Oczywiście - jeśli tylko rozmawia się na kolanach i myje się islamistom nogi, jak czyni to Bergoglio

Oceń 72 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marian 22:19:00 | 2017-12-29
dość tego! nie słucham już kardynała! wczoraj afgańczyk zasztyletował piętnastolatkę. Bergogolio i Tauran mają jej krew na rękach

Oceń 132 25 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bonaventura 22:13:57 | 2017-12-29
Czy my musimy słuchać tych bzdur i tych kłamstw szanownego kardynała ?
Mam złą wiadomość dla tegoż purpurata- my, chrześcijanie potrafimy samodzielnie wyciągać wnioski, nie potrzebujemy do tego celu zawodowego zaklinacza rzeczywistości.
Dzisiaj po raz któryś mieliśmy okazję przekonać się jak wyglada dialog muzułmańsko-chrześcijański.

https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,32829,egipt-terrorysci-znow-zaat...

Oceń 146 25 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook