Kard. Parolin o migracji, uchodźcach i polskiej choince

(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)

O migracji, uchodźcach i polskiej choince mówi w wywiadzie dla rzymskiego dziennika "Il Messaggero" kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

 

Podjęta w miniony piątek przez Senat Włoch próba oceny szans na przyjęcie ustawy, przyznającej włoskie obywatelstwo dzieciom legalnych imigrantów, od pięciu lat przynajmniej uczęszczającym do szkoły, nie powiodła się z powodu nieobecności w sali wymaganej liczby parlamentarzystów i ustawą zajmie się już przyszły parlament, który wyłoniony zostanie w wyborach wyznaczonych na marzec przyszłego roku.

 

Projekt ustawy cieszył się jawnym poparciem zarówno lokalnego Kościoła, jak i Stolicy Apostolskiej nie wyłączając samego papieża Franciszka. Mimo to wiadomość o odrzuceniu go przez Senat watykański kardynał stanu przyjął z nieukrywaną ulgą. Kard. Parolin powiedział wprost: "Uważam, że lepiej będzie, gdy sprawa ta dojrzeje do tego stopnia, że przy następnej próbie uzyska możliwie jak największe poparcie".

 

Kardynał przyznał, iż spodziewano się, że projekt ustawy będzie mógł zostać przyjęty, "ale było za wiele reakcji negatywnych". Ustawa, dodaje bliski współpracownik Franciszka, "okazała się kontrowersyjna, wywołując rozmaite reakcje ze strony wielu kół opinii publicznej i zwykłych ludzi". Watykański sekretarz stanu przyznaje, iż nie zna "tempa polityki" i dlatego nie może niczego przewidzieć. Uważa jednak, że sprawa powinna dojrzeć, "by nie być źródłem konfliktów i rozdarcia w kraju. Nie jest to kwestia drugorzędna, gdy weźmie się pod uwagę, że pod wieloma względami Włochy już są dosyć rozdarte. Sprawa Ius soli - jak nazywa się proponowana ustawa - jest delikatna i istotna, powinna być motywem wspólnego wzrostu".

 

Na pytanie, co takiego się stało, że Włosi zmienili stanowisko wobec problemu imigrantów i uchodźców, kardynał Parolin odpowiada, że "być może w pewnym momencie zdano sobie sprawę, że w obliczu problemów, jakie przynosiła imigracja, trudności, jakie się pojawiały, rosnącego lęku wśród ludzi, które wyrażano na różne sposoby, zastanowiono się, jak podejść do nowej sytuacji. Otwarcie na cudzoziemców to postawa mądra, podobnie, jak przełożenie jej na działanie. Myślę, że to przełożenie musi obejmować wszystkie szczeble; jednym z warunków rozwiązania problemu migracji jest uczynienie tego w sposób humanitarny, z szacunkiem dla osób, ich historii, ich godności i ich praw. Oto dlaczego chciałbym, aby temat ten został podjęty wspólnie i nie był nigdy manipulowany z pobudek politycznych".

 

Na zakończenie wywiadu kardynał Pietro Parolin ujawnia, że choinka, jaką ma w swoim biurze w Watykanie, pochodząca z Polski, jak imponujący świerk stojący na Placu św. Piotra, nie jest w najlepszym stanie: "Według mnie nie dotrwa do Bożego Narodzenia".

 

*  *  *

 

14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To dobra okazja, żeby w naszych parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów szukają miejsca do życia w pokoju i bezpieczeństwie.
 
Dotrzyjmy z wyjątkową modlitwą i specjalnym formularzem Mszy świętej do wszystkich, przede wszystkich księży.
 
Więcej informacji znajdziesz tutaj:
 
 
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.46

Liczba głosów:

35

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?