Kard. Ch. Schönborn apeluje o odpowiedzialną politykę proeuropejską

(fot. Loretto-Gemeinschaft / Foter / CC BY-NC-ND)

Kard. Christoph Schönborn zaapelował o odpowiedzialną politykę proeuropejską. W rozmowie z mediami katolickimi archidiecezji wiedeńskiej 20 grudnia przewodniczący episkopatu Austrii wyraził też zadowolenie i wdzięczność, że nowy rząd jego kraju zobowiązał się do takiego właśnie kursu proeuropejskiego i wziął na siebie "europejską odpowiedzialność".

 

Jednocześnie ostrzegł przed "prymitywną grą" obwiniania za wszystkie błędy Brukseli i przypisywania sobie tylko dobrego.

 

Każdy kraj powinien wnosić swój wkład


"Potrzebujemy dobrego współżycia wszystkich obywateli Austrii, nawet jeśli to współżycie niekiedy staje się kontrowersyjne" - stwierdził metropolita wiedeński. Wyjaśnił, że ponieważ każdy kraj członkowski ma wnosić swój wkład w projekt Unii Europejskiej, to konstruktywna krytyka jest także konieczna. Dodał, że z nadzieją patrzy też na przewodniczenie Austrii w pracach Rady Europy w drugiej połowie 2018.Z niepokojem natomiast kardynał spogląda na napiętą sytuację w Ziemi Świętej.

 

Podkreślił, że poza wszelkimi dyskusjami powinna być zasada: "Jerozolima jest miejscem świętym dla żydów, chrześcijan i muzułmanów" i "o tej zasadzie powinni zawsze pamiętać politycy". Jednocześnie przyznał, że czym innym jest sposób, w jaki będzie ona zrealizowana.W rozmowie z mediami kard. Schönborn nawiązał jeszcze raz do zainicjowanej przez Franciszka debaty wokół słów "I nie wódź nas na pokuszenie" z modlitwy "Ojcze nasz".

 

Nie możemy zmieniać słów Jezusa

 

“Nie możemy zmieniać słów Jezusa, możemy tylko próbować dokładniej objaśniać ich sens. Dotyczy to także tłumaczenia" - stwierdził purpurat. Zwrócił uwagę, że "w zasadzie chodzi tu o podstawowe pytanie: czy Bóg prowadzi człowieka na pokuszenie?" i odpowiedział: "Z całą pewnością tak nie jest: Bóg nie chce nas aktywnie prowadzić na pokuszenie, ale w jakiś sposób dopuszcza, że zostaję poddany temu testowi".

 

Stąd też w modlitwie "Ojcze nasz" prośba do Boga: "Nie pozwól mi popaść w sytuację, w której będę zbyt słaby, aby oprzeć się pokusie" - wyjaśnił arcybiskup stolicy Austrii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.24

Liczba głosów:

92

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Stick 17:00:40 | 2017-12-22
"Marszowy krok legionów postępu słychać dziś jednak również w katolickich świątyniach. Świadectwem tego mogą być wydarzenia, do których doszło ostatnio w katedrze św. Szczepana (Stephansdom) w Wiedniu. Gospodarz tego miejsca kardynał Christoph Schönborn z okazji Światowego Dnia AIDS zorganizował nabożeństwo modlitewne z udziałem homoseksualistów. Sam przywitał w drzwiach kościoła i zaprowadził w stronę ołtarza znanego aktywistę gejowskiego Gery’ego Keszlera. Po to, by licznie zgromadzeni w katedrze homoseksualiści nie czuli się obco, zadbano, by ściany i podłogi świątyni przyozdobione zostały banerami oraz iluminacjami z symboliką gejowską."

Oceń 5 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook