Biskupi Kościołów ewangelickich proszą o wycofanie wniosków ws. 500 lat Reformacji

(fot. Jonathan Schoeps / shutterstock.com)

Ewangeliccy biskupi zwrócili się w piątek z listem otwartym z prośbą o wycofanie złożonych w Sejmie wniosków upamiętnienia 500 lat Reformacji.

 

Odnosząc się do czwartkowej debaty sejmowej tej sprawie wyrazili swoje rozczarowanie przebiegiem dyskusji.

 

Biskupi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko-Reformowanego i Ewangelicko-Metodystycznego, odnosząc się w liście do czwartkowej debaty sejmowej w sprawie projektu uchwały upamiętniającej Jubileusz 500 lat Reformacji, wyrazili swoje rozczarowanie przebiegiem dyskusji.

 

"W kontekście wspomnianych wydarzeń z rozczarowaniem przyjęliśmy przebieg debaty nad projektem uchwały upamiętniającej Jubileusz 500 lat Reformacji (...) Nie chcemy, aby w ten sposób dyskutowano o dziedzictwie Reformacji w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej" - zaznaczyli w liście.

 

Jednocześnie biskupi wyrazili uznanie dla "inicjatywy klubów parlamentarnych PSL i Nowoczesna oraz Konwentu Seniorów Sejmu w sprawie uchwały dotyczącej upamiętnienia przypadającego w 2017 roku 500-lecia Reformacji". Dodali jednak, że zwracają się "z prośbą o wycofanie złożonych wniosków".

 

Podziękowali także m.in. prezydentowi Andrzejowi Dudzie za objęcie patronatem honorowym centralnych obchodów Jubileuszu Reformacji i "za udział w uroczystej sesji jubileuszowej na Zamku Królewskim.

 

Podziękowali też Senatowi "za uchwałę z 1 lutego 2017 r. upamiętniającą 500-lecie obecności protestantów na ziemiach polskich" a także sejmikom województw śląskiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego za podjęcie jubileuszowych uchwał.

 

List został jednomyślnie przyjęty w piątek, podczas połączonego posiedzenia Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i Rady Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego.

 

Sejm skierował w czwartek do komisji kultury projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 500-lecia Reformacji. Wnioskował o to szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja.

 

Projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 500-lecia Reformacji przedstawiło Prezydium Sejmu.

 

Wniosek o skierowanie projektu uchwały do komisji poparło w głosowaniu 232 posłów, 193 było przeciw, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Pozostałe wnioski nie uzyskały poparcia większości Sejmu.

 

W projekcie uchwały podkreślono, że "w roku jubileuszu 500-lecia Reformacji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uhonorować ruch, który wywarł znaczny wpływ na oblicze religijne i kulturowe Europy, której integralną częścią była i jest Rzeczypospolita".

 

Jak wskazano, ta rocznica jest "znakomitą okazją do wyrażenia szacunku i uznania dla polskich protestantów za ich wkład w rozwój naszego państwa, a w szczególności jego kultury, języka i tradycji".

 

- To także okazja do przypomnienia, że Rzeczypospolita należała do najbardziej tolerancyjnych państw w Europie, łącząc obywateli różnych narodowości, religii i kultury - podkreślono.

 

- Uwzględniając wkład środowisk protestanckich w rozwój oraz zachowanie niepodległości naszej Ojczyzny, pomni na dokonania naszych przodków, nawiązując do najlepszych tradycji wolności i wzajemnego poszanowania religii, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uczcić jubileusz 500-lecia Reformacji - głosi projekt.

 

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie wpływy Reformacji dotarły wkrótce po ogłoszeniu w 1517 r. tez reformacyjnych przez Marcina Lutra. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.2

Liczba głosów:

139

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 12:21:03 | 2017-12-16
Zbigniew Rau, wojewoda łódzki, ogłosił listę nazw ulic do zdekomunizowania. Wśród nich znajduje się ul. Witolda Wandurskiego na Zarzewie, która 1 stycznia zmieni się w ul. Kazimierza Kowalskiego, lidera łódzkich narodowców. W 1938 r. jego kolega Bogdan Gajewicz, również adwokat, napisał o nim z dumą: "Symbol polskiego antysemityzmu", "Kowalski - wróg nr 1 żydostwa".

Oceń 8 53 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 11:36:49 | 2017-12-16
Wstyd!Jak widać PiS chce także Protestantów uznać za gorszy sort.

Oceń 16 88 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook