Patriarchowie Bliskiego Wschodu krytykują decyzję prezydenta USA w sprawie Jerozolimy

(fot. PAP / EPA / JAMES ROSS / MICHAEL REYNOLDS)

Decyzja prezydenta Donalda Trumpa o przeniesieniu ambasady USA w Izraelu do Jerozolimy ma "negatywny wpływ" na i tak już niestabilny scenariusz na Bliskim Wschodzie i może zaszkodzić całemu procesowi pokojowemu.

 
Jak poinformowała agencja katolicka "Fides", są o tym przekonani chrześcijańscy patriarchowie Bliskiego Wschodu.

 

Ormiańsko-apostolski katolikos Cylicji, Aram I, wskazał w tym kontekście na potrzebę respektowania "słusznych praw Palestyńczyków" i prawa judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu w mieście dla nich świętym.

 

Patriarchat chaldejski w przesłaniu podpisanym przez zwierzchnika tego Kościoła, patriarchę Mar Louisa Raphaela Sako podkreślił, że "USA jako wielkie mocarstwo powinny raczej bronić pokoju, sprawiedliwości i dobrobytu na świecie, zamiast wzniecać kontrowersje i konflikty".

 

Melchicki patriarcha Youssef w rozmowie z ambasadorem palestyńskim w Bejrucie podkreślił, że jego Kościół czuje się zobowiązany wspierać także prawa narodu palestyńskiego i z tego powodu zdecydowanie odrzuca zapowiedź Trumpa.

 

Koptyjsko-prawosławny papież-patriarcha Tawadros II (Teodor) oświadczył, że podobnie jak wielki imam kairskiego Uniwersytetu Al-Azhar, Ahmed al-Tayyeb, nie zamierza w tych dniach spotkać się z wiceprezydentem USA, Michaelem Pencem podczas jego wizyty w Kairze.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook