"Wigilia bez granic" czyli zaproś na wieczerzę obcokrajowca

(fot. wigiliabezgranic.pl)

"Wigilia bez granic", to akcja mająca na celu zachęcenie Polaków do przyjęcia obcokrajowców na wigilijnej wieczerzy, w tym uchodźców - zgodnie ze staropolską tradycją "dodatkowego talerza" dla przybysza.

 

Prezentacja akcji odbędzie się w najbliższy poniedziałek 11 grudnia o godz. 13 w gmachu Konferencji Episkopatu w Warszawie, przy skwerze kard. Wyszyńskiego 6.
"Wigilię bez granic" zaprezentują dziennikarzom: prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana; Ryszard Krzyżkowski, wiceprezes Instytutu, dyrektor "Wigilii bez granic"; ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska; senator Andrzej Kamiński, przewodniczący Parlamentarnej Grupy Schumana.

 

Integracja obcokrajowców

 

Konferencja prasowa organizowana jest przez KAI. "Wigilia bez granic" zainaugurowana została przez Instytut Myśli Schumana. - Akcja ma stworzyć nowy model integrowania się obcokrajowców. Jej celem jest rozpowszechnianie wśród cudzoziemców znajomości polskiej tradycji, kultury, zwyczajów i korzeni chrześcijańskich oraz eliminowanie zjawisk jakimi są tzw. "getta", które tworzą cudzoziemcy po przyjeździe do obcego kraju zamykając się w swojej społeczności - mówi prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu. Prof. Krysiak dodaje, że wspólna wigilia spełnia skłoni też obcokrajowców, żeby nie ignorowali polskiej kultury, bo kiedy ją poznają, to nabierają do niej większego szacunku.

 

- Tak było po pierwszej edycji "Wigilii bez granic". Mieliśmy reakcje np. Muzułmanów, że po wigilii zobaczyli, że w nas żyje Bóg, że nie jest to tylko historia - zaznaczył. Do stołów wigilijnych zaproszeni są zarówno ci, którzy przyjechali do Polski niedawno, jak i ci, którzy mieszkają tu od lat.

 

Co reklama Allegro mówi Polakom? >>

 

- Jestem bardzo zadowolona, że będą mogła spędzić Wigilię z polskim rodzinami i dowiedzieć się więcej o waszej kulturze i o tym, jak spędzacie ten wieczór. Polecę wszystkim swoim znajomym tę akcję - mówi cudzoziemka Merry na filmie umieszczonym na stronie projektu "Wigilia bez Granic". Partnerem medialnym akcji są m.in. Katolicka Agencja Informacyjna, Gość Niedzielny i Niedziela. Partnerem strategicznym "Wigili bez granic" jest Caritas. Pierwsza edycja projektu "Wigilia bez granic" zorganizowana przez Instytut Myśli Schumana odbyła się w grudniu 2016 roku.

 

W projekcie wzięło udział kilkaset polskich rodzin, które z przyjęły cudzoziemców przy swoich wigilijnych stołach. Zagraniczni goście pochodzili m.in. z Turcji, Indii, Chin, Egiptu czy Armenii.Instytut Myśli Schumana jest fundacją założoną przez prof. Zbigniewa Krysiaka 13 kwietnia 2016 roku. Fundacja ma na celu m.in. popularyzację myśli Roberta Schumana, propagowanie wartości chrześcijańskich w życiu publicznym, wspieranie działań społecznych związanych z rozwojem demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Europie.Prosimy o potwierdzenie obecności na konferencji prasowej: [email protected]

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.38

Liczba głosów:

21

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook