Kard. Bagnasco: brońmy się przed schizofrenią dotykającą jednostki i całe społeczeństwa

(fot. AleteiaIT / youtube.com)

Nie można wierzyć w Boga, a żyć tak, jak gdyby Go nie było: to rodzi schizofrenię, która dotyka jednostki i całe społeczeństwa - powiedział to kardynał Angelo Bagnasco podczas prezentacji wywiadu-rzeki, w którym dokonuje bilansu dziesięciu lat, gdy stał na czele episkopatu Włoch.

 

Spotkanie odbyło się w poniedziałek wieczorem w budynku teatru operowego Carlo Felice w Genui, której kardynał jest arcybiskupem.


- Niewątpliwie w ciągu ostatnich dziesięciu lat kraj się bardzo skomplikował - powiedział kard. Bagnasco. Dodał, że ma na myśli zarówno konsekwencje kryzysu finansowo-gospodarczego, który rozpoczął się w 2007, a z którego Genua wychodzi z wyjątkowym trudem, jak i fakt, że niewątpliwie pogłębiło się zeświecczenie. Kardynał porównał je "do niezdrowego powietrza, chmury toksycznej", dodając, że "oddychamy nim także we Włoszech". - Musimy uważać, również my chrześcijanie, ponieważ możemy wierzyć w Boga, lecz żyć Boga.

 

Możemy szczerze wierzyć w Boga, ale faktycznie żyć bez Boga, a ten schizofreniczny rozdźwięk jest zgubny dla jednostki, ale także dla społeczeństwa. Nie można żyć w schizofrenii, między deklarowaną wiarą, a życiem, której jej zaprzecza". Kard. Bagnasco przyznał, że podczas jego dziesięcioletniej kadencji na czele episkopatu, biskupi unikali "łatwych deklaracji, które mogłyby trącić demagogią i starali się znajdować słowa prawdy, które byłyby jednocześnie zachętą". Podkreślił, że książkę zadedykował swoim rodzicom, współpracownikom oraz całej Genui - miastu, w którym się wychował i chodził do szkoły.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook