Tegoroczne szopki świąteczne nawiązują do bieżących wydarzeń politycznych

(fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH)

Tegoroczne szopki bożonarodzeniowe we Włoszech - na ulicach i placach miast oraz na dziedzińcach kościelnych - często nawiązują swą treścią do bieżących wydarzeń politycznych.

 
Tak jest np. w Asyżu, gdzie ich twórcy umieścili łuski z nabojów, symbolizujące chrześcijan zabitych na świecie za wiarę, oraz koło Bolonii - tam z kolei dominuje tragedia uchodźców, ginących w falach Morza Śródziemnego.

 

444 łuski ostrej amunicji znajdą się w szopce, przygotowywanej na placu przed dolnym kościołem bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Jak wyjaśnił kustosz tamtejszego klasztoru franciszkanów, tyle osób - duchownych i świeckich - straciło życie "z powodów religijnych" od 2000 do dzisiaj.

 

Szopka odsłonięta zostanie w piątek 8 grudnia, po mszy w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po niej zakonnicy będą rozdawać prezenty świąteczne przygotowane dla dzieci i najbardziej potrzebujących. Obecni będą księża pracujący na peryferiach, misjonarze i ubodzy, podopieczni miejscowego oddziału Caritas. Zaproszono również grupę uchodźców.

 

Przypominać o nich będzie także tegoroczna szopka w miasteczku Castenaso pod Bolonią. Burmistrz, który jest jej głównym budowniczym, postanowił umieścić w niej - obok figur Dzieciątka, Maryi i Józefa oraz zwierząt - miniaturę pontonu, podstawowego środka lokomocji imigrantów przybywających do Włoch drogą morską.

 

Burmistrz Stefano Sermenghi przyznał, że zrobił to w celu uwrażliwienia na problem migrantów. "We Włoszech dużo się o tym mówi, nikt jednak nie robi nic konkretnego, by przyjąć tych ludzi" - stwierdził polityk, zapowiadając, że zdjęcie tej szopki znajdzie się na kartce świątecznej, którą władze komunalne wysyłać będą do obywateli i instytucji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook