Kościół katolicki Bośni i Hercegowiny krytykuje wyrok trybunału haskiego

(fot. PAP/EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN / POOL)

Kościół katolicki Bośni i Hercegowiny ostro skrytykował decyzję ONZ-owskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, który odmówił rewizji wyroków za zbrodnie wojenne w latach 1993-94 wydanych na sześciu byłych przywódców bośniackich Chorwatów.

 

Jeden ze skazanych w sumie na 111 lat więzienia, generał Slobodan Praljak, po ogłoszeniu przez trybunał wyroku wzniósł okrzyk: "Praljak nie jest zbrodniarzem wojennym" i popełnił samobójstwo, zażywając truciznę.

 

Bośniacki kardynał Vinko Puljić zaprotestował w imieniu Episkopatu Bośni i Hercegowiny przeciwko wyrokowi trybunału, wydając oświadczenie, w którym określa ten werdykt jako "niemoralny, nie do przyjęcia i niebezpieczny dla przyszłości kraju".

 

Kardynał Puljić widzi także w wyroku trybunału haskiego rodzaj ostrzeżenia, że "dla ludu chorwackiego (...) nie ma miejsca w Bośni i Hercegowinie".

 

Orzeczenie trybunału zostało także uznane za "niesprawiedliwe" przez premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia, a stowarzyszenie chorwackich generałów wyłożyło w swej siedzibie w stolicy, Zagrzebiu, księgę kondolencyjną w związku ze śmiercią gen. Praljaka.

 

Chorwaci w Bośni i Hercegowinie, głównie katolicy, stanowią jedną z trzech narodowości kraju wraz z bośniackimi Muzułmanami oraz bośniackimi Serbami, którzy są w większości wyznania prawosławnego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.47

Liczba głosów:

45

 

 

Komentarze użytkowników (10)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 16:13:03 | 2017-12-02
Najbardziej martwi mnie łatwość z jaką Bośniacki Kościół oczernia sędziów Trybunału.Czy Kościół astoi na stanowisku ,że za zbrodnie powinni być sądzeni wszyscy tylko nie nasi?Myślę,że Trybunał dobrze wypełnia swoje zadanie bo niezadowolone są wszystkie strony tego konfliktu obfitującego w przerażające zbrodnie oczywiście w różnym natężeniu ale po wszystkich stronach.

Oceń 3 19 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 10:17:49 | 2017-12-02
Jak widać moralne są tylko wyroki na Serbów natomiast katolików należałoby a priori uznać za niezdolnych do zachowań niemoralnych nie mówiąc już o zbrodniach patrz Ustasze.

Oceń 4 28 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook