Patriarcha ekumeniczny: te zbrodnie nie powinny się już nigdy powtórzyć

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Agresje i zbrodnie, które miały miejsce na początku XX wieku, nie powinny się już powtórzyć - powiedział prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, upamiętniając 25 listopada rocznicę Hołodomoru, czyli strasznego głodu, który w latach 1932-1933 spowodował na Ukrainie miliony zgonów.

 

"Hołodomor" ten ukraiński termin, związany jest ze stalinowskimi represjamii oznacza "śmierć głodową". Na Ukrainie rocznicę tej tragedii obchodzi się oficjalnie w czwartą sobotę listopada."

 

"Pracujmy wszyscy, każdy z własnego punktu widzenia, osobiście i zbiorowo, aby rozładować napięcie i rozwijać dialog oraz wzajemne zrozumienie, tak by najciemniejsze rozdziały pierwszej połowy XX wieku już więcej się przed nami nie pojawiły" - czytamy w apelu.

 

Patriarcha Ekumeniczny przewodniczył z tej okazji w Stambule Boskiej Liturgii z udziałem tamtejszych prawosławnych Ukraińców. Wskazując na duchowe więzi łączące konstantynopolski Kościół z narodem ukraińskim stwierdził, że świat widział na Ukrainie zniszczenie i śmierć milionów ludzi z powodu kłamstwa i ideologii bez Boga. Podkreślił jednak, że kraj ten wciąż otwarty jest na odnowę, chrzest i życie wieczne, które przynieśli mu przed wiekami patriarchowie Konstantynopola.

 

Na zakończenie swego przesłania Bartłomiej skierował modlitewny apel do wszystkich ludzi dobrej woli o zaprzestanie wojny, agresji i przemocy mających miejsce na Ukrainie oraz o poszanowanie praw człowieka i godności zwłaszcza jeńców wojennych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook