Biskup do księży: w ten sposób powinno się odwiedzać wiernych po kolędzie

(fot. YouTube.com / kmlsoft)

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc skierował do kapłanów archidiecezji katowickiej list na Adwent 2017. Poruszył w nim m.in. kwestię rozpoczynającego się nowego roku duszpasterskiego, odwiedzin duszpasterskich czy obecności kapłanów w mediach, zwłaszcza społecznościowych.

 
- Wraz z nadejściem Adwentu rozpoczynamy nowy rok duszpasterski. Chcemy uświadamiać sobie samym i naszym wiernym, że "jesteśmy napełnieni Duchem Świętym" - pisze metropolita katowicki do kapłanów w liście na Adwent 2017. W swoim słowie zachęca prezbiterium archidiecezji do wykorzystania czasu Adwentu na to, "aby wznieść serca ku Panu, tak by moc Jego narodzenia mogła przemieniać nas i naszych najbliższych".
 
Hierarcha porusza także sprawę odwiedzin duszpasterskich. - Kolęda to po prostu dzielenie się Dobrą Nowiną. Niech to będzie czas budowania więzi i jedności z Bogiem, Kościołem, parafią i ludzi między sobą - pisze metropolita górnośląski.
 
Abp Skworc zachęca także do tego, aby podczas odwiedzin duszpasterskich podjąć temat roku duszpasterskiego, "a także tematy związane z zaangażowaniem wszystkich parafian w realizację wskazań II Synodu Kościoła katowickiego".
 
- Warto podkreślić także wartość stołu, przy którym rodzina się jednoczy - podobnie i rodzina parafialna buduje się i cementuje wokół stołu Eucharystii - dodaje.
 
Abp Skworc zwraca także uwagę na niebezpieczne zjawisko pozrywania więzi międzyludzkich. - Wielu młodych żyje bardziej w świecie wirtualnym niż realnym. To może dotyczyć także niektórych duszpasterzy - przestrzega.
 
Hierarcha proponuje w związku z tym refleksję nad rolą mediów w posłudze duszpasterskiej. Podkreśla, że od każdego kapłana "wymaga się roztropności i odpowiedzialności za każde wypowiedziane słowo".
 
Przypomina także, że w 2005 roku KEP wydała specjalne normy dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych.
 
- Wszelka wypowiedź w mediach powinna cechować się prawdą i umiłowaniem Kościoła - pisze metropolita górnośląski przypominając, że zadaniem duchownych jest "głoszenie autentycznej nauki Chrystusa, a nie subiektywnych interpretacji".
 
- Ludzkie słowo ma ogromną moc. Słowo pełne życzliwości i dobroci może budować, scalać, jednoczyć czy wręcz odmienić czyjeś życie. Słowo niewłaściwe, agresywne, nieprawdziwe, lekkomyślnie i nieodpowiedzialnie wypowiedziane może burzyć, wprowadzać zamęt i niepokój, zrujnować człowieka lub zniszczyć jego dobre imię. Odpowiedzialność za wypowiedziane słów jest znakiem szacunku każdego z odbiorców - pisze abp Skworc w kontekście zamieszczania różnych wypowiedzi oraz sformułowań w przestrzeni internetowej, zwłaszcza na portalach społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter.
 
Kończąc swój list do kapłanów metropolita katowicki zachęca do pogłębiania swojej pobożności maryjnej. Przypomina o zakończonym roku 100-lecia objawień fatimskich. Równocześnie zwraca się do duchownych, aby towarzyszyli wiernym, którzy pragną praktykować nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi w pierwsze soboty miesiąca. Abp Skworc sugeruje, aby obchodzić je zgodnie z kalendarzem dni powszednich, odchodząc - jeśli to konieczne - od zależności pierwszej soboty miesiąca względem pierwszego piątku.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.4

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MAGDALENA 12:36:08 | 2017-12-13
- Wszelka wypowiedź w mediach powinna cechować się prawdą i umiłowaniem Kościoła - pisze metropolita górnośląski przypominając, że zadaniem duchownych jest "głoszenie autentycznej nauki Chrystusa, a nie subiektywnych interpretacji".

 Nie da się inaczej wobec powyższych słow biskupa.

https://www.youtube.com/watch?v=DiPtMPbWQng

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?