Norweski sąd: lekarka, przeciwniczka aborcji ma wrócić do pracy

(fot. shutterstock.com)

Polska lekarka pracująca w Norwegii Katarzyna Jachimowicz wygrała proces apelacyjny w sprawie usunięcia jej z pracy w przychodni zdrowia po tym, jak odmówiła podania pacjentce spirali antykoncepcyjnej, która mogła mieć skutki aborcyjne. Powołała się przy tym na sprzeciw sumienia.


Jachimowicz, pracująca od 2010 r. jako lekarz pierwszego kontaktu w miejscowości Sauherad na południu kraju, została zwolniona z pracy w 2015 r. Tamtejszy sąd w pierwszej instancji przyznał rację jej pracodawcy - gminie - i uznał, że decyzja lekarki była "dyskryminująca" w świetle obowiązującej od 2014 r. ustawy, która "zobowiązuje lekarzy pierwszego kontaktu do osobistego założenia spirali pacjentkom".

 

"Zwycięstwo wolności sumienia"

 

Obecnie sąd apelacyjny w Agder uchylił tamten wyrok, argumentując, że "lekarz internista, który wyraża sprzeciw sumienia, nie może utracić stanowiska tylko dlatego, że ma zastrzeżenia co do spiral", a "gmina nie może udowodnić, że ta odmowa całkowicie przekreśla możliwość uzyskania założenia spiral przez pacjentki".

 

- Jestem zadowolony z wyroku sądu. Jest on zwycięstwem wolności sumienia - oświadczył katolicki biskup Oslo, Bernt Eidsvig. Jakimowicz od początku twierdziła, że norweskie prawo w kwestii wolności sumienia stoi w sprzeczności z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

hanysgornoslaski 10:25:19 | 2017-12-05
Życze temu narodowi (norweskiemu) aby otwarli oczy, zanim lewactwo zabije im dzieci - pospołu z muzułmańską emigracją.

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 04:28:09 | 2017-11-29
Kibicowałem od dawna. Świetna wiadomość!

Oceń 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?