Brazylia: rok 2018 rokiem osób świeckich. To wyjście naprzeciw wezwaniu papieża

(fot. shutterstock.com)

Kościół w Brazylii przygotowuje się do obchodów roku poświęconego osobom świeckim, którego uroczyste otwarcie nastąpi w najbliższą niedzielę, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata i zakończy się 25 listopada 2018 r.

 
Hasło tego roku brzmi: "Chrześcijanie świeccy w «Kościele wychodzącym na zewnątrz» zobowiązani do służby Królestwu".
 
Episkopat ma nadzieję, że dzięki tym obchodom osoby świeckie usłyszą powołujący i wysyłający głos Jezusa, by byli solą, światłem i zaczynem dla ludu. 
 
Ogłoszenie przez brazylijski episkopat Krajowego Roku Świeckich, jest wyjściem naprzeciw propozycji Papieża Franciszka, aby coraz bardziej wzrastała świadomość tożsamości i misji osób świeckich w Kościele.
 
Na obchody tego roku Episkopat przygotował specjalny program przeznaczony dla stacji telewizyjnych, szczególnie katolickich. Wykorzystano w nim m.in. wypowiedzi Papieża Franciszka na temat polityki i nierówności, a także wiersze Adélii Prado, poetki i filozofki.
 
Rok świeckich fascynuje nas i zachęca do szczęśliwej i radosnej nadziei, abyśmy razem wsłuchiwali się w to, co Duch Święty mówi do naszych sercach i włączyli się w akcję przeobrażającą Kościół i świat. Dzieło to jest Boże, a także i wszystkich nas - stwierdza bp Severino Clasen, przewodniczący komisji episkopatu ds. świeckich.
 
Aby ten szczególny rok był owocnym potrzeba zaznaczyć ważność otwartości serc, jak też obecności i uczestnictwa wszystkich osób świeckich, tak w życiu Kościoła, jak też i w społeczeństwie. "Poprzez aktywne uczestnictwo zdobywamy możliwość poznania, a także doświadczenia i dzięki temu zrozumiemy lepiej naszą tożsamość jako chrześcijan świeckich, nasze powołanie, duchowość i misję" - zaznacza Laudelindo Augusto dos Santos Azevedo ze wspomnianej komisji episkopatu.
 
Dla lepszego przeżywania Roku świeckich episkopat przygotował specjalne materiały duszpasterskie do wykorzystania w grupach dyskusyjnych rodzin, jak też propozycje specjalnych celebracji, jakie będą realizowane w ciągu roku.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook