Abp Gądecki: trwa walka między prawem ludzi (dziś jest to demokracja) a prawem Boga

(fot. YouTube.com / Caritas Polska)

Podczas wczorajszej porannej homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki podkreślił, że wciąż w świecie trwa zmaganie i konflikt dotyczący prawa stanowionego i prawa Bożego.

 
Przewodniczący Episkopatu głosił dziś homilię do polskich biskupów, podczas odbywających się w Częstochowie rekolekcji Episkopatu. Kaznodzieja podkreślił, że wciąż w świecie trwa zmaganie i konflikt dotyczący prawa stanowionego i prawa Bożego. 
 
- Prawo władcy to jest to, co wydobywa się z przekonania większości. To, co podoba się większości staje się prawem władcy. To jest konsensus między wszystkimi, on wyznacza drogi. Dziś to jest nazywane demokracją - mówił. Podkreślił, że z drugiej strony jest prawo Boże. 
 
- To jest ten najistotniejszy konflikt, który istniał już w czasach machabejskich i będzie istniał do końca czasów - wyjaśniał. 
 
A porównując czasy machabejskie, w których ścierały się kultury grecka i żydowska do procesów społeczno-kulturalnych zachodzących obecnie w Europie, zwrócił uwagę na zjawisko dwóch ścierających się skrajności: z jednej strony pluralistycznego rozmycia wartości, a z drugiej zamknięcia w kulturze swojego narodu.
 
- Jesteśmy w Unii Europejskiej i z jednej strony jest "parcie" uniformizmu, a z drugiej jest pluralizm, który podtrzymuje życie narodowe i narodową tożsamość - mówił przewodniczący Episkopatu. Dodał, że "uniformizm jest procesem znacznie wykraczającym poza Unię Europejską". - On jest globalizacją, a proces globalizacji niweluje wszystkie kultury.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Manuel Vetró 19:26:51 | 2017-11-22
Szkoda, że nie ma całej homilii...
Parę zdań wyrwanych z kontekstu, siłą rzeczy, z konieczności,
Każda redakcja jest interpretacją.
Homilia na rekolekcjach dla biskupów - arcyważna.
Szkoda, że nie ma całego jej tekstu zatem.
Chyba, ze redaktor ratował arcybiskupa, albo bał się dać całego tekstu...

Oceń 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook