Polscy biskupi rozpoczynają rekolekcje na Jasnej Górze

(fot. KEP.pl)

Dziś na Jasnej Górze polscy biskupi rozpoczynają czterodniowe rekolekcje. Poprowadzi je ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

 
- Nie chodzi o to, by przekazywał nam kuplety z życia Stolicy Apostolskiej, ale by wniósł powiew pogłębionej myśli i prowadził drogami świętych - powiedział przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
 
Oprócz konferencji, 4-dniowy program rekolekcji przewiduje czas na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź oraz uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim. 
 
Abp Gądecki przypomina, że chrześcijaninowi każde rekolekcje są potrzebne.
 
- Zachęcamy dzieci i młodzież do rekolekcji wielkopostnych, zachęcamy kapłanów do rekolekcji kapłańskich. Byłoby dziwne, gdyby biskupi sami pozostali bez rekolekcji. Dlatego też czekamy na ten czas w listopadzie, gdy można oderwać się trochę od codziennych zajęć i przejść na inny poziom - wyjaśnił w rozmowie z przewodniczący KEP.
 
Metropolita poznański wskazuje, że w życiu duchowym każdego człowieka mogą pojawiać się momenty słabszej aktywności, dlatego potrzebny jest czas "doładowywania akumulatorów w postaci praktyk rekolekcyjnych".
 
Nauki duchowe dla polskich biskupów zgromadzonych na Jasnej Górze poprowadzi w tym roku ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, odpowiedzialny za prace polskiej sekcji. Jest także rektorem kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie oraz duszpasterzem polskiej emigracji w Wiecznym Mieście. - Cieszymy się, że podejmie on trud rekolekcjonisty - powiedział abp Gądecki.
 
Przewodniczący KEP przyznał, że Episkopat zadbał już o zaproszenie kolejnych rekolekcjonistów na kilka najbliższych lat. Co do tegorocznych rekolekcji, wyraził nadzieję, że tak jak poprzednie prowadzone przez Polaków z Rzymu, "wniosą powiew myśli ważkiej i pogłębionej". - Ważne jest też doświadczenie człowieka, który od wielu już lat pracuje w Stolicy Apostolskiej i dla którego nie ma ona żadnych tajemnic - powiedział KAI przewodniczący Episkopatu.
 
Ubiegłorocznym rekolekcjonistą biskupim był o. Ryszard Szmydki, misjonarz oblat, sekretarz generalny Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. 
 
Zdaniem metropolity poznańskiego nie chodzi o to, by tegoroczny rekolekcjonista przekazywał biskupom "kuplety z życia Stolicy Apostolskiej", ale o to, by "kierowany autentyczną wizją Kościoła, prostował to, co jest do sprostowania, pomagał w trudnościach zrozumienia myśli watykańskiej i jednocześnie prowadził drogami świętych, którzy zostają za takich uznani i wnoszą nowe bogactwo duchowe w historię Kościoła".
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jan.wygnanie 13:48:10 | 2017-11-20
Przypatrzcie się uważnie powyższemu zdjęciu. Sami oceńcie co widzicie.


33 Tak przyszli do Kafarnaum. Gdy był w domu, zapytał ich: «O czym to rozprawialiście w drodze?» 34 Lecz oni milczeli, w drodze bowiem posprzeczali się między sobą o to, kto z nich jest największy. 35 On usiadł, przywołał Dwunastu i rzekł do nich: «Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich!».

Oceń 5 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Agapa 12:36:06 | 2017-11-20
Módlmy się aby te rekolekcje przyniosły wspólnocie Kościoła jak najlepsze owoce. Niech Duch Święty zagości w ich wspólnocie i pomoże im poczuć, że Jezus żyje i jest pośród nich.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook