Ks. Andrzej Iwanecki biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej

(fot. flickr.com/photos/episkopatnews)

Papież Franciszek mianował ks. prał. Andrzeja Iwaneckiego nowym biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej - poinformowała w sobotę Nuncjatura Apostolska. Dotychczas ks. Iwanecki był proboszczem parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu.

 

Biskup nominat Andrzej Iwanecki urodził się 3 listopada 1960 r. w Siemianowicach Śląskich. W latach 1979-1986 studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie, które później zostało przeniesione do Katowic. W czasie studiów odbył obowiązkowy rok pracy w kopalni "Siemianowice". 27 marca 1986 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Damiana Zimonia.

 

Chcę realizować słowa Jezusa

 

Nowy biskup pomocniczy wybrał jako hasło biskupie zawołanie "Jezus jest Panem". W rozmowie z Biurem Prasowym KEP podkreśla, że w swojej posłudze chce kierować się przede wszystkim zaufaniem do Boga i realizować Jego wolę. Biskup nominat, mówiąc o priorytetach w swojej posłudze, wskazał na potrzebę jedności w rodzinach, parafiach, wśród osób duchownych.

 

"Pan Jezus modlił się za swoich uczniów, aby byli jedno. Chcę te słowa realizować w swoim życiu. Ufam, że z Bożą pomocą to będzie możliwe" - powiedział biskup nominat Andrzej Iwanecki.

 

Podkreślił też, że praca proboszcza pokazała mu, że ważny jest kontakt z wszystkimi wiernymi. "Jeśli parafia jest zdrowa, to buduje Kościół powszechny. Trzeba na co dzień być zasłuchanym w potrzeby ludzi, być blisko ich spraw" - wskazał nowy biskup pomocniczy diecezji gliwickiej.

 

Panem jest Jezus 

 

Nawiązując do wybranego zawołania biskupiego "Jezus jest Panem", mówi o konieczności stawiania Chrystusa na pierwszym miejscu w swoim życiu. "Uważam to za niezwykle ważny warunek spełnienia się. To zawołanie było w moim sercu od początku kapłaństwa. Na obrazku prymicyjnym miałem napis "Panem jest Jezus" - dodał biskup nominat. 

 

Nowy biskup pomocniczy diecezji gliwickiej jest aktywny sportowo, m.in. jeździ na nartach oraz gra w siatkówkę. Jego ojciec Wilhelm był reprezentantem Polski w piłce ręcznej. Hobby biskupa nominata to przed wszystkim aktywny sport oraz kibicowanie. Ponadto lubi muzykę i śpiew. Gra na gitarze, pianinie, harmonijce ustnej, a nawet na perkusji. "Nasza rodzina była zawsze muzykalna, wspólnie śpiewaliśmy, szczególnie kolędy" - wspomina. 

 

Biskup nominat jest związany m.in. z Odnową w Duchu Świętym oraz Ruchem Światło-Życie. Jego rodzice, Anna i Wilhelm, tworzyli ruch Domowego Kościoła w archidiecezji katowickiej. Nowy biskup pomocniczy diecezji gliwickiej był w przeszłości dziekanem dekanatu zabrzańskiego, konsultorem diecezjalnym, członkiem Diecezjalnej Rady Kapłańskiej i moderatorem rejonowym Ruchu Światło - Życie. Papież Benedykt XVI w 2008 r. mianował go prałatem. Biskup nominat Andrzej Iwanecki otrzyma święcenia biskupie 7 stycznia 2018 r. o godz. 12.30 w katedrze gliwickiej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook