Parafie Archidiecezji warszawskiej przygotowane na I Światowy Dzień Ubogich

(fot. shutterstock.com)

W niedzielę 19 listopada przypadnie I Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony z inicjatywy papieża Franciszka. Parafie archidiecezji warszawskiej przygotowały z tej okazji szereg wydarzeń, w tym Msze św., poczęstunki, koncerty, adoracje, czy zbiórki pieniędzy.

 

Światowy Dzień Ubogich ustanowił papież Franciszek na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Dzień ten będzie obchodzony co roku w niedzielę poprzedzającą niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata.

 

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreśla, że papieska decyzja to ważny gest, ale troski o ubogich nie można ograniczyć tylko do tego jednego dnia w roku. Obowiązek opieki, i pomocy ludziom ubogim jest obowiązkiem całorocznym, to znaczy stałym obowiązkiem ludzi wierzących.

 

"Dlatego mobilizujemy się 19 listopada na modlitwie, na czynach miłosierdzia po to, byśmy te czyny powtarzali przez cały rok. Niech każdy z nas pomyśli, w jaki sposób może pomóc konkretnemu potrzebującemu człowiekowi, w jaki sposób może zaprosić go do swojego domu - nie tylko tego dnia" - dodał kard. Nycz.

 

"Ja sam zamierzam odprawić tego dnia Mszę świętą o godz. 11.00, po sąsiedzku mojego domu u braci kapucynów, gdzie codziennie jest pełniona posługa wobec biednych, bezdomnych i potrzebujących" - zapowiedział metropolita warszawski.

 

Poniżej publikujemy plan wydarzeń związnych z I Światowym Dniem Ubogich w parafiach archidiecezji warszawskiej:

 

sobota, 18 listopada

 

godz. 15: Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów - Spotkanie modlitewne z udziałem m.in. podopiecznych i darczyńców Parafialnego Zespołu Caritas w Kaplicy Aniołów. Rozpocznie się Koronką do Bożego Miłosierdzia, potem Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu i poczęstunek.

 

niedziela, 19 listopada

 

od godz. 7 do 18: Parafia św. Elżbiety - po każdej Mszy św. można nabyć bułeczki na "świętą Elżbietę". Będzie można złożyć ofiarę na rzecz ubogich i zabrać do domu "Bułeczkę Elżbietkę".

 

od godz. 7 do 21: Parafia św. Andrzeja Boboli - taca będzie przeznaczona na ubogich.

 

od godz. 7 do 21: Parafia św. Stanisława Kostki na Żoliborzu - Kwesta na rzecz kuchni dla bezdomnych prowadzonej przez Towarzystwo Charytatywne im. Ojca Pio. Kuchnia działa przy kościele oo. kapucynów przy ul. Miodowej w Warszawie.

 

od godz. 8 do 19: Parafia św. Antoniego z Padwy, ul. Senatorska - Parafia zaangażowała się w pomoc Beacie Dziubak, która choruje na nowotwór mózgu. Po każdej Mszy świętej kobieta będzie rozprowadzać własnoręcznie wykonane różańce. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na jej dalsze leczenie.

 

od godz. 8 do 20.30: Świątynia Opatrzności Bożej - Parafialny zespół Caritas organizuje zbiórkę do puszek. Zebrane pieniądze zostaną przekazane sąsiedniej parafii ojców barnabitów, gdzie prowadzona jest łaźnia dla osób bezdomnych.

 

godz. 11: Kościół ojców kapucynów na Miodowej - Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

 

godz. 12.30: Parafia Matki Bożej Anielskiej - 15-lecie parafialnego zespołu Caritas, Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu, a potem poczęstunek w dolnym kościele.

 

godz. 12.30: Parafia Ofiarowania Pańskiego - Msza św, a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu. Proboszcz i wolontariusze parafialnego zespołu Caritas zapraszają na poczęstunek.

 

godz. 12.30: Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Woli - Msza św. w intencji podopiecznych Parafialnego Zespołu Caritas, a przed kościołem zbiórka ofiar do puszek na cele Caritas.

 

godz. 12.30: Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego - Msza św. w intencji ubogich i wszystkich wspierających, a później poczęstunek.

 

godz. 13: Parafia Dobrego Pasterza na Ulrychowie - Msza św. w intencji osób potrzebujących i darczyńców parafialnego zespołu Caritas, a później poczęstunek w Sali Kolumnowej.

 

godz. 13: Parafia Najświętszego Zbawiciela - Msza św. w intencji ubogich i darczyńców, którzy wspierają działania Parafialnego Zespołu Caritas. Potem adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

godz. 18: Sanktuarium św. Faustyny w Warszawie - Caritas Archidiecezji Warszawskiej zaprasza na Mszę św. Homilię wygłosi dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej ks. Zbigniew Zembrzuski.

 

godz. 19: Sanktuarium św. Faustyny w Warszawie - Koncert charytatywny z okazji I Światowego Dnia Ubogich. Będzie to recital Agnieszki Musiał, kompozytorki, autorki tekstów. Występ jest jednocześnie częścią ogólnopolskiej akcji "Hospicjum to też życie".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook