Ks. Boniecki w homilii na pogrzebie Piotra Szczęsnego: uważajcie, sędziowie swoich braci

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

"Żegnamy śp. Piotra. Człowieka, który jest jak krzyk, który rozdziera ciszę" - mówił ks. Adam Boniecki w homilii podczas pogrzebu Piotra Szczęsnego.


19 października Piotr Szczęsny podpalił się w ramach protestu przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Według mediów wcześniej rozdawał przechodniom ulotki, na których spisał 15 powodów swojego czynu. Ulotki zawierały też wezwanie "do wszystkich Polek i Polaków, tych, którzy decydują o tym, kto rządzi w Polsce, aby przeciwstawili się temu, co robi obecna władza i przeciwko czemu on protestuje".

Do szpitala trafił w stanie krytycznym. Miał poparzone 60 procent powierzchni ciała. Przebywał w szpitalu przy ul. Lindleya w Warszawie, gdzie zmarł 29 października 2017.

 

Biuro Prasowe Episkopatu odnosi się do słów bpa Pieronka o samospaleniu oraz hejtu czytelników >>

14 listopada na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie odbył się pogrzeb Piotra Szczęsnego.

"Piotr był z tych, którzy widzą ostrzej, widzą to, czego większość ludzi nie dostrzega, czuje drgania sejsmiczne, których wielu nie czuje, widzi rysy na murze, stłuczony dzban i złamany kołowrót, widzi symptomy katastrofy. Wierzy, że może ostrzec. Wie, że to uczynić musi" - podkreślał ks. Boniecki.

"Mówią mi­: z samobójcy robisz świętego. Nie jestem urzędem ogłaszającym świętych. Myślami stoję tam, na placu pod Pałacem Kultury i pytam: kim ja jestem, żeby osądzać czyn mego bliźniego?" - dodawał redaktor-senior "Tygodnika Powszechnego".

"Zdumiewają mnie ci którzy śp. Piotrowi rzucają w twarz: niepotrzebna jest ta twoja męka, czyn nieadekwatny do sprawy. Twojego krzyku nie posłucha nikt. Tak mówią zadowoleni z siebie «sprawiedliwi». Człowiekowi, który swoją egzystencję, swoje «być», zamienił w krzyk, zamienił w ogień. W ból. Uważajcie, sędziowie swoich braci, wy, ani zimni, ani gorący - żebyście nie zostali wypluci z ust Boga" - dodawał ks. Boniecki.

 

Na cmentarzu przemawiał także bp Tadeusz Pieronek: "Nie pochwalam samobójstwa, ale ten człowiek upomniał się o sprawy ważne dla nas wszystkich".

"Na jeden szczegół chcę zwrócić uwagę: testament Piotra jest krzykiem niepokoju, krzykiem bezradności, krzykiem protestu. Ale jest krzykiem miłości, nie nienawiści" - mówił na zakończenie homilii.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.14

Liczba głosów:

523

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

ewatolpa 15:55:53 | 2017-11-16
Boże broń przed takimi ,,fałszywymi " prorokami

Oceń 18 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jarodziewicz 19:12:56 | 2017-11-15
"Samobójca jest całkowitym przeciwieństwem męczennika. Męczennik to ktoś, kogo obchodzi świat poza nim, natomiast samobójca to ktoś, kogo mało obchodzi cokolwiek poza nim" (Gilbert Keith Chesterton).
Ale ks. Boniecki, zdaje się, nie czytał Chestertona...

Oceń 54 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tenia 15:07:42 | 2017-11-15
Zabił się z miłości ? Chyba z miłóści do PO a z nienawiści do PIS-u i samego siebie?
A Cyba to też z miłości, czy z nienawiści zabił ? A kto sieje nienawiść......

Oceń 48 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ewel74 14:31:47 | 2017-11-15
zginął człowiek - to bardzo źle. Sam postanowił zakończyć swoje życie. Zginął tragicznie - stwierdził, że ideologia jest ważniejsza od jego życia, od przekazu Pana Boga - miłuj, przebacz i nie zabijaj. Tragedii akt II - kapłani próbują nadać sens tej niepotrzebnej, bluźnierczej śmierci. Sens ma życie i podjęcie walki z tym, z czym się nie zgadzamy. Chrześcijanin powinien to wiedzieć. Zwłaszcza kapłan.
 

Oceń 29 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mtluczek80 08:33:54 | 2017-11-15
Święci samobójcy? To chyba w innej religii...

Oceń 36 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 08:09:14 | 2017-11-15
"Zdumiewają mnie ci którzy śp. Piotrowi rzucają w twarz: niepotrzebna jest ta twoja męka, czyn nieadekwatny do sprawy. "
Zdumiewa mnie ksiądz mówiący takie słowa :( :(

Oceń 53 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

aadam 00:21:11 | 2017-11-15
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie  .....

Oceń 13 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 22:49:13 | 2017-11-14
Nie strasz Boniecki, nie strasz...,bój się raczej o swoją i podobne twojej dusze boście jako ideowi pobratymcy owego biedaka nie dotarli na czas  ze swym przekazem, który powinien być ewangeliczny- powinien nieść nadzieję.
Cynicznie usiłujesz zdyskontować swą formacyjną klęskę robiąc z ludzkiej tragedii polityczną hucpę.

Oceń 73 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 21:02:51 | 2017-11-14
:( :( :( tylko tak się da skomentować to hienowe nastawienie ks.Bonieckiego, bp Pieronka,p.Lemańskiego :( :( :(

Oceń 94 17 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Staku 18:24:49 | 2017-11-14
Poraża mnie - co robią tam ci dwaj kapłani? Jeżeli umiera żołnierz, pojawia się kapelan wojskowy, jeżeli umiera znany poeta pojawia się kapelan artystów. Ten nieszczęsny człowiek, pozostawił po sobie ulotki które redagowała sekta ANTYPISA. Czy tym kapłanom PiS też żyć nie daje? Im też się demokracja kończy? Może, jak powiedział właśnie Norman Davies, to kościół im zatruwa życie w Polsce?

Oceń 98 20 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook