Ogłoszono Rok Eucharystii w Pakistanie. Biskupi apelują o sprawiedliwe i uczciwe wybory

(fot. Asianet-Pakistan / Shutterstock.com)

Konferencja Biskupów Katolickich w Pakistanie (PCBC) odbyła drugie coroczne posiedzenie plenarne w Centrum Odnowy w Lahore. Spotkanie trwało od 9 do 10 listopada 2017 roku. W trakcie posiedzenia poruszono kwestie dotyczące obywateli Pakistanu i Kościoła.

 

Zaprezentowano następującą wiadomość skierowaną do społeczności i ludzi dobrej woli:


Aktualnie Pakistan zmaga się z wieloma problemami i wyzwaniami. Korupcja w państwie jest powodem sporego niepokoju ze strony Kościoła. Musimy być szczerzy w kwestii naszych interesów i wolni od korupcji. Jest to duże wyzwanie zarówno dla nas, jak i dla całego społeczeństwa. W szczerości i uczciwości przed obliczem Boga Wszechmogącego i dobrostanu naszego państwa, musimy wyznać grzechy i prosić Boga o przebaczenie. To wymaga wielkiej odwagi. Gdy zaczniemy siebie oczyszczać z win, przyszłość naszego państwa będzie jasna.


Obywatele Pakistanu chcą brać udział w kolejnych wyborach ze względu na ich codzienne problemy.

 

Nadchodzące wybory, które wzmocnią proces demokratyczny, powinny być przejrzyste jak nigdy. Nie możemy liczyć na rząd, jeśli wybory nie są wolne i sprawiedliwe. Im bardziej niesprawiedliwe wybory, tym większe będą nasze problemy w przyszłości.

 

Musimy rozpocząć tę procedurę poprzez sprawiedliwe i wolne wybory. Komisja Wyborcza Pakistanu musi być całkowicie niezależna i neutralna. Musi być zostać powołany tymczasowy rząd, który wdroży sprawiedliwe zwyczaje i nie będzie ingerował w kampanie wyborcze i głosowanie. Apelujemy do wszystkich, by wybrano prawdziwy i szczery rząd, który będzie rządził krajem sprawiedliwie. Prosimy, aby wszyscy obywatele potraktowali ten proces jako sprawę najwyżej wagi. Korzystając z okazji, prosimy także, aby wszystkie partie polityczne brały pod uwagę problemy i trudności dotykające mniejszości w Pakistanie w celu zbudowania solidnej demokracji. Czujemy, że aktualny system wyborczy dla kandydatów reprezentujących mniejszości, których powołują partie polityczne, nie działa. Nakłaniamy rząd do stworzenia sprawiedliwego i uczciwego systemu. 


Edukacja jest podstawowym prawem każdego człowieka. Ma moc pozwalającą na wyciągnięcie człowieka z ciemności analfabetyzmu do światła wiedzy. Państwo nigdy nie będzie mogło się rozwinąć bez odpowiednego systemu edukacyjnego. Jako Kościół Katolicki w Pakistanie staramy się przekazywać edukację w przystępnej jakości. To był nasz wysiłek w przeszłości i będzie również w przyszłości. Niemniej jednak nie możemy powiedzieć, że system edukacji w Pakistanie cierpi. Jest wiele słabych punktów w systemie edukacji, które potrzebują specjalnej uwagi, by móc je wzmocnić. Apelujemy do rządu, aby wprowadził system edukacji, który wytworzy atmosferę akceptacji, harmonii religijnej i pokojowego życia w Pakistanie.


Poruszając kwestie dotyczące życia Kościoła, rząd dał siostrze Ruth Pfau szacunek, na jaki zasługiwała za jej niestrudzone wysiłki związane z usuwaniem trądu z kraju. Wyrażamy naszą szczerą wdzięczność rządowi i wszystkim, którzy są odpowiedzialni za zorganizowanie pogrzebu dr Ruth Pfau na skalę narodowego wydarzenia. Musi to jeszcze bardziej zainspirować duchownych, zakonników, świeckich wiernych i wszystkich ludzi do odnowionego zaangażowania w służbie naszemu bliźniemu, szczególnie w służbie ubogim.


Konferencja Biskupów Katolickich w Pakistanie ogłosiła Rok Eucharystii w swoim państwie.

 

Rozpocznie się 26 listopada 2017 roku, a skończy 25 listopada 2018 w Święto Chrystusa Króla. Rok Eucharystii ma być czasem rozwoju duchowego, wewnętrznej odnowy i dzielenia się miłością Chrystusa.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook