Francuscy biskupi: wejście do katedr powinno pozostać darmowe

(fot. shutterstock.com)

Wejście do katedr powinno pozostać darmowe. To miejsca wyrażania żywej wiary, a nie muzea - podkreślili francuscy biskupi na swej stronie internetowej. W chwili, gdy rozważana jest propozycja wprowadzenia opłat za wejście do tych zabytkowych świątyń, przypominają fakty "ważne dla Kościoła katolickiego".

 

Na mocy ustawy z 1905 r., katedry zbudowane przed tą datą są własnością państw, a Kościół jest jedynie ich użytkownikiem. Wspomniana ustawa stanowi, że przeznaczone są one wyłącznie i trwale do sprawowania kultu i że nie mogą być pobierane żadne opłaty za ich odwiedzanie.

Ponadto "katedry, choć stanowią część kulturowego dziedzictwa Francji, są przede wszystkim miejscami modlitwy i sprawowania kultu, a więc wstęp do nich powinien być darmowy". W "naszej epoce hałasu i nieszczęść" katedry stanowią dostępne dla wszystkich "miejsce spokoju i głębi".

 

Wprowadzenie opłat za wejście do nich "osłabiłoby wymiar domowości, zawarty w propozycji wiary, spotkania z Bogiem, dla których budynki kościelne stanowią ramy". - Ponieważ "katedry są miejscami wyrażania katolickiej duchowości, zwłaszcza w jej wymiarze artystycznym, darmowy wstęp jest również darmowym dostępem do wiary chrześcijańskiej". Katedry są "miejscami wyrażania żywej wiary, a nie muzeami", konkludują biskupi.

 

Jednocześnie przyznają, że utrzymanie katedr jest coraz większą troską zarówno państwa, jak i Kościoła. Trzeba jak najszybciej znaleźć nowe środki, które wspomogłyby państwo w wypełnieniu tej odpowiedzialności. Dlatego biskupi proponują, by zarówno katolicy, jak też inni Francuzi oraz turyści byli proszeni o dobrowolne datki, na miarę swej hojności, "na zachowanie tego dziedzictwa tak historycznego, artystycznego, jak i duchowego". I przypominają, że istnieją już instytucje, które się tym zajmują.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook