USA: kard. Parolin podkreśla rolę episkopatu w dziedzinie obrony życia

(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin wyraził uznanie dla zaangażowania biskupów USA w obronę życia ludzkiego i zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej.

 

Mówiąc o ich zaangażowaniu w sprawy publiczne najbliższy współpracownik Ojca Świętego zauważył, że jest ono świadectwem polaryzacji opinii i wskazał na adhortację "Evangelii gaudium" jako wzór dla ich posługi. Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych obchodzi 100 istnienia. Kard. Parolin przewodniczył w Baltimore Mszy św. inaugurującej jesienną sesję plenarną tamtejszego episkopatu.

 

Watykański sekretarz stanu przypomniał, że Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych powstała przed stu laty w okresie I wojny światowej stanowiąc reakcję na potrzeby humanitarne a także liczny napływ imigrantów poszukujący w USA bezpieczeństwa i lepszej przyszłości. Podkreślił, że także i dziś misja ta jest stale aktualna.

 

Kard. Parolin wskazał na adhortację apostolską "Evangelii gaudium" jako wzór przedstawienia wiary w dzisiejszym świecie i zachęcił biskupów amerykańskich, aby na jej podstawie kształtowali swoją posługę. Odnosząc się do aktualnej atmosfery politycznej w USA sekretarz stanu wyraził uznanie dla aktywnego zaangażowania biskupów USA w życie publiczne w tym kraj mówiąc, że są one szczególnie ważnym przykładem na dziś.

 

- W wieku poprzedzającym utworzenie waszej konferencji do wyzwań, przed którymi stanął Kościół w tym kraju, było krzewienie wspólnoty w Kościele imigrantów, aby integrować różnorodność narodów, języków i kultur w jednej wierze i wpajać poczucie odpowiedzialności obywatelskiej oraz troski o dobro wspólne - powiedział kard. Parolin. Podkreślił, że także dziś istnieje pilna potrzeba przyjęcia i integrowania nowych fal imigrantów.

 

- Jednocześnie wspólnota katolicka pod waszym przewodnictwem jest powołana do działania na rzecz coraz bardziej sprawiedliwego i integrującego społeczeństwa, rozpraszając cienie polaryzacji, podziałów i rozpadu społecznego przez czyste światło Ewangelii - dodał najbliższy współpracownik Ojca Świętego.

 

Kard. Parolin podkreślił także znaczenie działań amerykańskiego Kościoła w walce z aborcją i o zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej.

 

- Nie mogę w tym miejscu nie wspomnieć o odpowiedzialnym wkładzie Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych w dyskusję o ważnych sprawach społecznych i debaty politycznych. Przede wszystkim, gdy chodziło o obronę wartości moralnych i praw ubogich, osób starszych, słabych i tych, którzy nie mają głosu - powiedział.

 

- Myślę szczególnie o wybitnym świadectwie, jakie Kościół w tym kraju uczynił, aby bronić prawa do życia nienarodzonych, ale także w ostatnich czasach, aby starać się o należytą ochronę rodziny w dostępie do przystępnej opieki zdrowotnej - stwierdził watykański sekretarz stanu.

 

Podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych kard. Parolin wygłosi ważny wykład na Katolickim Uniwersytecie Ameryki na temat II Soboru Watykańskiego. We wtorek otrzyma również doktorat honorowy tej uczelni.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook