Uchodźcy z Sudanu Południowego: chcemy, by Bóg nas usłyszał

(fot. Adriana Mahdalova / shutterstock.com)

Wraz z wybuchem wojny w Sudanie Południowym, uchodźcy z najmłodszego narodu uciekają przed przemocą do północnej Ugandy, prosząc Boga o pokój.

 

Śpiewają hymny i modlą się na różańcu. Inni padają na kolana i zalani łzami modlą się w nowych kaplicach, które powstały pod koronami drzew, bo trudno tu o schronienie. Ich ławki to pnie drzew wbite do ziemi.

 

"Codziennie się modlimy ponieważ chcemy by Bóg nas usłyszał i nam wybaczył" - mówi katecheta Peter Jok, uchodźca z Sudanu Południowego, który pracuje w jednej z pięciu kaplic administrowanych przez salezjańskich misjonarzy w obozie Palabek na północy Ugandy. "Któregoś dnia nasze cierpienia się skończą, Bóg zainterweniuje".

 

Mieszkańcy Sudanu Południowego znajdują schronienie w katedrze [FOTO] >>

 

W obozie Palabek żyje niemal 34 tysiące uchodźców. Wspólna modlitwa daje im otuchę i jednoczy migrantów, z których wielu utraciło bliskich w trakcie trwającej wojny domowej.

 

"Kościół przywraca nam nadzieję" - mówi Pauline Aluel, matka trójki dzieci, której mąż został zabity przez armię rządową w rodzinnym mieście Pajok. "Śniły mi się koszmary o zabójstwach ludzi, które widziałam na własne oczy, ale Kościół pomógł mi je przezwyciężyć" - dodaje.

 

Brat Alois: Sudan Południowy jest w stanie rozkładu >>

 

W konflikcie sudańskim, który trwa od 2013 roku, zginęły już dziesiątki tysięcy ludzi, a liczba uchodźców z Sudanu Południowego, którzy przedostali się do sąsiedniej Ugandy, wynosi ponad milion osób. Pozostały milion szuka pomocy gdzie indziej.

 

To zdjęcie pokazuje, że musimy pomóc Sudanowi Południowemu >>

 

"Z niepokojem obserwujemy wielki napływ uchodźców do Ugandy, którzy padli ofiarą wojny i biedy w niektórych z sąsiednich krajów, zwłaszcza w Sudanie Południowym. Dlatego też wzywamy wszystkich naszych księży do pomocy i opieki duszpasterskiej w obozach" - napisał w specjalnym oświadczeniu arcybiskup John Baptist Odama z diecezji Gulu w Ugadzie. Biskupi apelują także do świeckich katolików o ugoszczenie przybyszów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 13:03:17 | 2018-02-26
To jedno z najtragiczniejszych wołań dziś.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook