Biskupi w Brazylii krytykują polityków: "zdradzili oni misję, do której zostali wybrani"

(fot. shutterstock.com)

W związku z pogłębiającym się w Brazylii kryzysem tamtejszy episkopat wydał specjalne oświadczenie, wyrażając obawy i sprzeciw wobec poważnej sytuacji polityczno-społecznej, w jakiej znalazł się kraj.

 
Biskupi oburzeni są przede wszystkim brakiem etyki w życiu politycznym, strukturach państwa, przedsiębiorstwach, grupach społecznych i działalności wielu polityków.
 
"Zdradzili oni misję, do której zostali wybrani, i doprowadzili całą działalność polityczną do zdyskredytowania" - piszą pasterze brazylijskiego Kościoła.
 
Równocześnie hierarchowie przestrzegają, że w takiej sytuacji, która wydaje się bez wyjścia, mogą pojawić się fałszywi wybawcy ojczyzny czy też postawy radykalizmu i fundamentalizmu pogłębiające, jeszcze bardziej sytuację kraju, a w sposób szczególny ludzi najbiedniejszych, i mogą być zagrożeniem dla demokracji w Brazylii.
 
W oświadczeniu episkopatu znalazły się mocne oskarżenia pod adresem parlamentarzystów i rządu federalnego o brak zdecydowanej, etycznej postawy na rzecz naprawy państwa. Według biskupów "«rozwód» między światem politycznym a społecznością brazylijską jest bardzo głęboki". Wśród Brazylijczyków wzrasta z każdym dniem zniechęcenie, niezadowolenie i brak zainteresowania sytuacją polityczną. W sposób szczególny przejawy te dostrzegalne są w ruchach społecznych mających głębokie zakotwiczenie w działalności na rzecz polityki społecznej, a to utrudnia zaangażowanie dla dobra wspólnego i powoduje uprzywilejowanie interesów partykularnych.
 
Biskupi wzywają wszystkich, aby "wbrew nadziei uwierzyli nadziei" (Rz. 4,18) i byli pewni, że Bóg ich nie porzuci, oraz by liczyli na działalność polityków, którzy honorują swój mandat, zgodnie z którym mają troszczyć się o dobro wspólne. Sygnatariusze oświadczenia proszą Matkę Bożą z Aparecidy, aby dodawała otuchy i wzbudzała w swoich synach i córkach zobowiązanie do budowania kraju sprawiedliwego, solidarnego i braterskiego. 
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?