Rewolucyjne muzeum, które ukaże Biblię od nowej strony

America Magazine
(fot. Javier Cruz Acosta / shutterstock.com)

Na 17 listopada zaplanowano otwarcie Muzeum Biblii, które stanie się największą prywatnie finansowaną placówką wystawienniczą w Waszyngtonie.

 

Na początku był to tylko opuszczony magazyn znajdujący się niedaleko amerykańskiego Kapitolu. Przez ostatnie pięć lat powierzchnia niemal 40 tysięcy metrów kwadratowych przeistoczyła się nie do poznania w muzeum z wielowątkową narracją.

 

"Nie mamy żadnej innej agendy oprócz tej, by pomóc zwiedzającym w docenieniu nieprzeciętnej roli, którą pełni ta księga w historii cywilizacji oraz Stanów Zjednoczonych" - mówi dyrektor Muzeum Biblii, Cary Summers. Chociaż obecnie mamy do czynienia z ogromnym dostępem do Biblii na świecie, to jednak nie przekłada się to na jej znajomość. Dlatego "celem muzeum jest wskazanie, że ten tekst dotyka niemal każdego aspektu naszego życia", choć jak zaznacza dyrektor placówki, muzeum ma informować i inspirować, a nie uprawiać prozelityzm.

 

Przedsięwzięcie robi ogromne wrażenie. Drugie, trzecie i czwarte piętro są poświęcone oddziaływaniu Biblii, jej historii i opowieściom w niej zawartym. Każda ekspozycja jest ogromnie oddziałującym na widza przykładem wykorzystania nowych technologii. Na pierwszym piętrze będą znajdować się wystawy czasowe, z których jedna będzie największą wystawą Muzeów Watykańskich organizowaną poza Rzymem.

 

 

Każda osoba zwiedzająca kompleks będzie wyposażona w urządzenie służące do osobistego doświadczania wystawy. Będzie można wprowadzić informację dotyczącą tego, które tematy szczególnie nas interesują, a urządzenie zaprojektuje sposób zwiedzania, śledząc za pomocą GPSu naszą pozycję w muzeum.

 

Krzysztof Globisz pokazał, że nie ma rzeczy niemożliwych [BIBLIA AUDIO] >>

 

Wyjątkową cechą jest także to, że muzeum będzie w pełni dostępne dla zwiedzających zupełnie za darmo. Jedyna opłata jest dobrowolna. Za wsparcie finansowe muzeum odpowiada fundusz prywatny, który zgromadził wpłaty od ponad 50 tysięcy osób oraz instytucji.

 

 

Muzeum zdążyło uczynić różnicę jeszcze zanim otwarto jego drzwi. O oprawę merytoryczną przedsięwzięcia zadbała ponad setka biblistów, archeologów i kulturoznawców, którzy starali się oddać ogrom historii Pisma Świętego. Nić przewodnia instytucji zakłada ekumenizm i narrację opartą w odniesieniu do dialogu międzyreligijnego. Taki też jest skład zespołu ekspertów, z który dzieli się na protestantów, katolików i żydów. Zdaniem dyrektora muzeum to największe osiągnięcie muzeum, które udało się już uzyskać.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Oko 18:32:16 | 2017-11-01
Fakt ze wstep jest wolny nie jest niczym niezwyklym w Washington DC, biorac pod uwage ze praktycznie wszystkie muzea w miescie oferuja wstep wolny z tego co mi wiadomo...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oko 18:32:16 | 2017-11-01
Fakt ze wstep jest wolny nie jest niczym niezwyklym w Washington DC, biorac pod uwage ze praktycznie wszystkie muzea w miescie oferuja wstep wolny z tego co mi wiadomo...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~deon 18:32:15 | 2017-11-01
Muzeum będzie w pełni dostępne dla zwiedzających zupełnie za darmo.
więcej

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook