Ks. Lombardi: chcemy służyć człowiekowi przez szukanie prawdy

(fot. PAP/Jacek Turczyk)

Chcemy służyć człowiekowi przez szukanie prawdy - powiedział w środę w Toruniu b. rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi, który podpisał list intencyjny o dalszej współpracy między Fundacją Watykańską Joseph Ratzinger - Benedykt XVI a województwem kujawsko-pomorskim.

 
"Widzimy potrzebę rozwijania misji kardynała Ratzingera. Papież Franciszek jest pewien - i wyraża to w bardzo konkretny sposób - że jest potrzeba kontynuacji pracy Kościoła poprzez linie wskazane przez posługę papieża Benedykta XVI, wcześniej kardynała Ratzingera" - ocenił ks. Lombardi.
 
Współpraca fundacji z samorządem województwa zapoczątkowana została w 2012 roku, a na mocy czwartkowego listu intencyjnego będzie kontynuowana i rozwijana w kolejnych latach.
 
"Centrum Studiów Ratzingera, reprezentujące fundację w regionie, bardzo dużą uwagę poświęca kwestii dialogu, który ma służyć rozwojowi. Jednym z największych śladów, które pozostawił papież Benedykt XVI było nie tylko to, że pogłębił refleksję w konkretnych dziedzinach swoich badań czy badań przeprowadzanych na świecie, ale chęć pokazania potrzeby dialogu. Chodzi o dialog między nauką, filozofią, kulturą, a konkretnymi dziedzinami życia człowieka, żeby poprzez jego pogłębianie lepiej służyć człowiekowi, lepiej służyć społeczeństwu" - wskazał ks. Lombardi.
 
Kooperacja fundacji z województwem polega m.in. na wspieraniu badań i poznawaniu myśli ks. prof. Josepha Ratzingera, organizacji wydarzeń naukowych, jak również nagradzaniu wyróżniających się w swojej pracy badaczy. W Bydgoszczy od 2012 roku działa Centrum Studiów Ratzingera.
 
Centrum powstało w wyniku porozumienia Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger-Benedykt XVI, diecezji bydgoskiej i Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, w której murach placówka znalazła siedzibę. "Centrum Studiów Ratzingera będzie źródłem, z którego będzie wypływać inspiracja dla rozwoju myśli profesora Ratzingera - myśli filozoficznej, teologicznej, społecznej" - powiedział podczas otwarcia ówczesny sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone. Placówka ma za zadanie promować dorobek obecnego papieża, propagowanie wiedzy i studiów teologii.
 
"Wielkie tematy papieża Benedykta XVI to zaufanie, ogromne zaufanie i późniejsze oparcie na rozumie, który szuka prawdy oświetlony przez wiarę. To, co my chcemy proponować ze swojej strony w naszej współpracy, to wspólne szukanie tego, co jest istotne i kluczowe dla człowieka. Chcemy służyć temu człowiekowi przez szukanie prawdy" - podkreślił Lombardi. Podziękował przedstawicielom samorządu województwa i mieszkańcom regionu za chęć przyjmowania wkładu fundacji w rozwój województwa.
 
"Jestem wdzięczny samorządowi województwa za to, że daje takie wsparcie dla tego centrum, przez które może odbywać się ta współpraca - nie tylko w województwie, ale również całym kraju" - dodał Lombardi.
 
Ks. Lombardi pełnił funkcję rzecznika Stolicy Apostolskiej w latach 2006-2016. Obecnie jest prezesem zarządu "Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger - Benedykt XVI, która została założona z inicjatywy Benedykta XVI w 2010 roku.
 
Podpisujący list intencyjny ze strony województwa marszałek Piotr Całbecki wskazał, że podpisany list wyrazem chęci kontynuacji bardzo bogatej współpracy.
 
"Obecność Centrum Studium Ratzingera w naszym województwie jest niezwykle nobilitująca. Będziemy starali się, żeby współpraca się zacieśniała i rozwijała" - wskazał Całbecki.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?