Relikwie ks. Jerzego Popiełuszki w Wadowicach. "Potrzeba ludzi odważnych wiarą"

(fot. shutterstock.com)

W Wadowicach 22 października obchodzono uroczystość św. Jana Pawła II - patrona miasta. W parafii św. Piotra Apostoła dzień ten miał szczególny charakter. W czasie Eucharystii o godzinie 10:00 do parafialnego kościoła wprowadzono relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

 
Ks. Jerzy od wyboru Jana Pawła II na papieża zafascynował się jego osobą. W 1980 roku wraz z duszpasterstwem pielęgniarek przybył do Wadowic, by poznać rodzinne miasto papieża Polaka. 22 października do Wadowic wprowadzono relikwie ks. Popiełuszki. W parafii św. Piotra kult kapłana - męczennika jest bardzo żywy. W parafialnym ogrodzie od lat stoi pomnik błogosławionego męczennika. Od 2014 roku w kościele, w jednym z bocznych ołtarzy znajduje się obraz błogosławionego. W drugą niedzielę miesiąca wierni przyzywają Jego wstawiennictwa podczas Mszy św. za Ojczyznę. 
 
Ks. Popiełuszko w swoich homiliach bardzo często odnosił się do słów świętego Jana Pawła II. Papież Polak natomiast wielokrotnie przekazywał wyrazy swojej pamięci o dzielnym kapłanie z Żoliborza, a po brutalnym porwaniu dawał wyraźne znaki swojej troski o los kapłana. Nawiedzając w 1987 roku Jego grób niejako przypieczętował szerzący się kult męczennika ks. Jerzego. Przywoływał jego postać w homiliach w czasie pielgrzymek do Ojczyzny. Wreszcie za Jego pontyfikatu otwarto proces beatyfikacyjny kapłana.
 
Powitanie relikwii kapłana zgromadziło rzeszę wiernych. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. wikariusz Artur Czepiel. Uczestnicy Eucharystii modlitwą otaczali ks. abp Marka Jędraszewskiego, który w tym dniu na wawelskim wzgórzu przyjmował paliusz metropolity. 
 
- Postać św. Jana Pawła II i błogosławionego księdza Jerzego łączy odwaga. Odwaga, która sprawiła, że słowa "nie lękajcie się uczynili" swoim programem życia. Odwaga, której nam tak często brakuje - mówił w homilii ks. Czepiel. - W tym uroczystym dniu chcemy i my wsłuchać się w słowa polskiego papieża: "nie lękajcie się!" Słowa, które ksiądz Jerzy przypieczętował swoja krwią - mówił duchowny. Jak dodał, słowa świętego Jana Pawła II są wciąż tak aktualne, a dzisiaj potrzeba ludzi odważnych wiarą.
 
Po zakończonej Eucharystii delegacje złożyły kwiaty pod pomnikami Świętego Jana Pawła II oraz księdza Jerzego.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 12:09:38 | 2017-10-23
Co to za relikwie? Ręka? A może język, albo oko?

Oceń 2 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~deon 12:09:38 | 2017-10-23
W Wadowicach 22 października obchodzono uroczystość św. Jana Pawła II - patrona miasta. W parafii św. Piotra Apostoła dzień ten miał szczególny charakter. W czasie Eucharystii o godzinie 10:00 do parafialnego kościoła wprowadzono relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
więcej

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook