Bp Greger: oddać Bogu to, co boskie to znaczy być wiernym słowu Bożemu

(fot. DK Media / youtube.com)

- Oddać Bogu to, co boskie, to znaczy być wiernym Słowu Bożemu, nieustannie trwać w Jego obecności i być zawsze gotowym do służby - podkreślił bp Piotr Greger, który przewodniczył 22 października Mszy św. w bielskiej katedrze z okazji międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego.

 
Liturgia rozpoczęła także tegoroczną działalność Duszpasterstwa Akademickiego diecezji bielsko-żywieckiej.
 
W homilii biskup odniósł się do słów Jezusa z niedzielnej Ewangelii, mówiących o alternatywie "albo cezar albo Bóg". - W istocie chodzi o początek rozdziału między religią a życiem społecznym i polityką, które do tej pory były nierozłącznie związane u wszystkich ludów i w każdym ustroju - zaznaczył. Wskazał, że nauczanie Chrystusa "objawia prawdę o Królestwie Bożym obecnym w tym świecie, które jednak nie jest z tego świata". - Ono porusza się na różnych falach i dlatego może współistnieć z każdym systemem społecznym, religijnym czy nawet politycznym - dodał.
 
Zdaniem biskupa porządek tego, co boskie i tego, co cesarskie, nie są sprzeczne i nie muszą być w stanie konfliktu pod warunkiem, że są właściwie uporządkowane.
 
- W obszarze tych dwóch porządków należy szukać nie tyle kompromisu, ale rozsądnego, złotego środka, aby nie naruszać prawa Bożego, a jednocześnie okazać się dobrym, odpowiedzialnym obywatelem swojej małej i wielkiej ojczyzny - wytłumaczył. Duchowny zachęcił również, by szukać drogi do Królestwa Bożego, pozostając jednak w realiach życia ziemskiego "niejako z monetą podatkową w ręku". 
 
Bp Greger podkreślił, że chrześcijanin to człowiek, który do wszystkich obszarów życia publicznego wnosi postawę głęboko zakorzenioną w Bożym prawie, ażeby Jego mocą przemieniać oblicze ziemi. - Ten świat byłby nieludzki, bezwzględny, drapieżny i obcy człowiekowi, gdyby nie obecność Boga, który błogosławi, umacnia, prowadzi i wyzwala. Widzimy dziś aż nadto wyraźnie, do czego zdolny jest człowiek, który żyje bez Boga - tłumaczył duchowny. Wyjaśnił, że oddać cezarowi to, co należy do niego, oznacza spełnić obowiązki, które mieszczą się w kanonie zadań wspólnot świeckich, doczesnych. Oddanie Bogu to, co boskie, znaczy być wiernym słowu Bożemu, nieustannie trwać w Jego obecności i być zawsze gotowym do służby. 
 
Liturgię wraz z biskupem celebrował m.in. duszpasterz akademicki ks. Wiesław Greń. W modlitwie w katedrze wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta z prezydentem Jackiem Krywultem, rektorzy i dziekani bielskich uczelni, wykładowcy i pracownicy administracji, poczty sztandarowe oraz schola złożona z młodzieży akademickiej i członków wspólnoty młodzieżowej "Terebint", odnogi bielskiej wspólnoty "Miasto na Górze".
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook