Dwóch biskupów na zjeździe chińskiej partii komunistycznej

(fot. shutterstock.com)

Sinizacja religii - taki kierunek polityki religijnej Chińskiej Republiki Ludowej wskazał przewodniczący Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping w swym referacie wygłoszonym 18 października na XIX Zjeździe KPCh.

 

Uczestniczą w nim - jako zaproszeni goście - dwaj biskupi: John Fang Xingyao z Linyi i Joseph Ma Yinglin z Kunmingu. Pierwszy przewodniczy Patriotycznemu Stowarzyszeniu Chińskich Katolików, drugi zaś Radzie Biskupów Chińskich - oba te gremia są nieuznawane przez Stolicę Apostolską.

 

W trwającym trzy i pół godziny przemówieniu szef partii i państwa oświadczył, że KPCh w pełni wprowadzi w życie zasadę stanowiącą, że "religie w Chinach powinny być chińskie w swym ukierunkowaniu" i zapewni religiom swe "aktywne kierownictwo, aby mogły dostosować się do socjalistycznego społeczeństwa". Kierownictwo to dotyczyć będzie także innych dziedzin życia społecznego: kultury, edukacji, prawa, polityki itd.

 

Zapowiedział też, że partia komunistyczna musi bronić się infiltracją, dywersją, sabotażem, działalnością terrorystyczną, separatyzmem etnicznym i religijnym, aby zapewnić bezpieczeństwo narodowe.

 

Ying Fuk-tsang, dyrektor Divinity School na uniwersytecie w Hongkongu przypomina, że sinizacja religii została już zapowiedziana przez Xi w 2015 r. jako jeden z elementów chińskiego socjalizmu w XXI wieku. Jednak wielu chrześcijan w Chinach interpretuje sinizację jako podporządkowanie religii partii komunistycznej.

 

Tym bardziej, że 2016 r. podczas krajowej konferencji nt. działalności religijnej Xi kładł nacisk na niezależność religii od czynników zewnętrznych, co w przypadku Kościoła katolickiego oznacza wybór biskupów i ich wyświęcanie niezależnie od Stolicy Apostolskiej, na co nie ma jej zgody. W sprawie tej trwają negocjacje między Pekinem a Watykanem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook