Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej organizuje konferencję na temat przyszłości Europy

(fot. Madrugada Verde / shutterstock.com)

"Chodzi nam o to, aby rozpocząć dialog ludzi polityki i Kościoła" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami w Wiedniu Michael Kuhn, zastępca sekretarza generalnego COMECE.

 

"Często bowiem dyskusja sprowadza się do szczegółów technicznych Unii Europejskiej, jednak brakuje prawdziwie politycznej dyskusji, która w obecnej sytuacji Europy jest pilnie potrzebna" - stwierdził Kuhn.

Konferencja w dniach 27 i 28 października będzie jedną z największych zorganizowanych przez COMECE od czasu powstania Komisji w 1980 roku. Współorganizatorem jest Stolica Apostolska. Swój udział zapowiedziało 340 chrześcijan reprezentujących świat polityki, gospodarki i nauki. Każde z 28 państw członkowskich przyśle dwuosobową delegację.

Obrady dialogu otworzą sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin, przewodniczący COMECE, kard. Reinhard Marx z Monachium i pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Po ich wystąpieniach o rozwoju Unii Europejskiej i stojących przed nią wyzwaniach będzie mówił były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox z Irlandii.

Organizatorzy postanowili, że w dyskusjach panelowych obok doświadczonych polityków i duchownych będą uczestniczyli nowi, mniej znani eksperci, tłumaczył przedstawiciel COMECE. Panele mają być swego rodzaju budowaniem mostów między państwami członkowskimi i w nich samych, płaszczyzną wymiany poglądów na temat demokracji w Europie oraz systemu ekonomicznego.

Przewidziane są też trzygodzinne dyskusje w małych grupach, które pozwolą na bliższe przyjrzenie się faktycznej sytuacji w Europie. "Pragniemy podtrzymywać otwarty dialog i przekazywać dalej wnioski z dyskusji i propozycje" - zapowiedział Kuhn. Będzie to m.in. przedmiotem dalszych prac grup roboczych COMECE, a następnie materiałem do dialogu z instytucjami unijnymi. Organizatorzy nie planują ani dokumentu końcowego, ani specjalnej publikacji. Obrady będą się toczyły bez udziału dziennikarzy, co ma zapewnić swobodę dyskusji.

"Mamy nadzieję, że po spotkaniu w Rzymie uczestnicy będą nad tymi tematami dalej pracowali w swoich krajach, a także pomiędzy krajami. Będzie to rozpoczęcie nowego dialogu na temat przyszłości Europy" - podkreślił przedstawiciel COMECE.

Bodźcem do zorganizowania konferencji dialogu było przemówienie papieża Franciszka z okazji wręczenia mu Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego 6 maja 2016. W wygłoszonym wówczas przemówieniu odpowiadając na pytanie: "co się z tobą dzieje, Europo?" Franciszek wezwał do budowania nowego humanizmu chrześcijańskiego na naszym kontynencie. Zaapelował do społeczeństwa europejskiego o "aktualizację" idei Europy "zdolnej do integracji, dialogu i kreatywności".

Ten apel papież będzie miał okazję powtórzyć w czasie spotkania z uczestnikami konferencji w drugim dniu obrad 28 października. "To będzie zwieńczenie naszych obrad" - powiedział Kuhn dodając, że papieskie przemówienie będzie jedynym pisemnym dokumentem tego spotkania.

Wśród referentów konferencji będą także: wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Mairead Mc Guinness, były premier Włoch Enrico Letta, arcybiskup Barcelony, kard. Juan Jose Omella, a z Polski prof. Irena Lipowicz, była rzecznik praw obywatelskich.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.3

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook