Abp Gądecki do młodych proboszczów: współpracujcie ze świeckimi

(fot. BP KEP / youtube.com)

Proboszcz powinien prowadzić działania duszpasterskie we współpracy z wiernymi świeckimi - przekonywał kapłanów archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki.

 

Metropolita poznański spotkał się z kilkunastoma nowo mianowanymi proboszczami, którzy podjęli posługę w parafiach w minionym roku.

 

- Kapłanowi potrzebna jest umiejętność współpracy ze świeckimi, zwłaszcza na płaszczyźnie parafialnych rad ekonomicznych i duszpasterskich - mówił abp Gądecki. Metropolita poznański przekonywał, że taka współpraca jest konieczna nie tylko wtedy, kiedy ksiądz nie może sobie z czymś dać rady, ale stale.

 

- Nie chodzi tylko o wspólne czytanie programów duszpasterskich. Wierni powinni być wyznaczani do poszczególnych zadań duszpasterskich, zdając sobie sprawę z tego, że to nie jest czcza gadanina, ale poważna praca - mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Metropolita poznański szczególnie prosił kapłanów, by codziennie przykładnie spełniali posługę w konfesjonale, ponieważ jest to niezwykle ważny sposób sprawowania duszpasterskiej posługi.

 

Abp Gądecki dzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat duszpasterstwa w parafii, odnosząc się do poszczególnych kanonów prawa kanonicznego. Zachęcał, by kapłani sięgali także do komentarzy kodeksu.

 

Podczas spotkania proboszczowie rozmawiali też z kapłanami odpowiedzialnymi w archidiecezji za różne pola działalności kościelnej. Mówiono m.in. o sprawowaniu sakramentów, odpowiedzialności za katechezę, posłudze wobec ubogich, zarządzaniu dobrami kościelnymi, duszpasterstwie rodzin i wypowiedziach w mediach.

 

Podobne spotkania odbywają się w archidiecezji poznańskiej raz w roku z księżmi, którzy wcześniej nie byli proboszczami parafii.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook