Dziś w Lublinie rozpoczyna się zebranie plenarne Episkopatu. Jaki jest jego temat?

Dziś w Lublinie rozpoczyna się zebranie plenarne Episkopatu. Jaki jest jego temat?
(fot. Eliza Bartkiewicz / BP KEP)
KAI / ml

Pomoc niesiona przez Caritas Polska w kraju i na świecie, ochrona dziedzictwa kulturowego i wyzwania współczesnej młodzieży - to główne tematy rozpoczynającego się dziś w Lublinie 377. zebrania plenarnego Episkopatu.

Dwudniowe Obrady toczyć się będą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II z racji 100. rocznicy działalności tej uczelni.
"Chcemy odwoływać się do początków tego uniwersytetu, który, który był jedyną uczelnią katolicką w całym bloku państw komunistycznych w Europie Środkowej i Wschodniej" - podkreślił w rozmowie z KAI bp Artur Miziński. Sekretarz generalny KEP zaznaczył, że obradom towarzyszyć będą jubileuszowe wydarzenia o charakterze modlitewnym i kulturalnym.
Jednym z tematów zebrania będzie działalność Caritas Polska. Bp Miziński przypomniał, że organizacja ta wciąż prowadzi szereg akcji i inicjatyw zarówno na rzecz pomocy w kraju jak i w świecie. O bieżącej aktywności Caritas Polska poinformuje biskupów jej nowy dyrektor ks. Marcin Iżycki.
Uczestnicy spotkania omówią też sprawy dotyczące Polonii, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Gościem spotkania będzie ks. Mirosław Król, nowo wybrany kanclerz seminarium w Orchard Lake.
O duszpasterstwie młodzieży mówić będzie bp Marek Solarczyk. Biskupi zapoznają się ze stanem przygotowań do kolejnego Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się za półtora roku w Panamie oraz do poprzedzającego to wydarzenie synodu biskupów na temat młodzieży.
"Biskupi dyskutować będą na temat ankiety dotyczącej sytuacji młodego pokolenia, jej stanu duchowego" - poinformował bp Miziński. Dodał, że ankieta obejmuje bardzo szerokie spektrum zagadnień związanych z młodzieżą, bo chodzi o to, by obraz jej życia był jak najpełniejszy.
Bp Michał Janocha omówi sprawy związane z kulturą i ochroną dziedzictwa kulturowego. W tym zakresie potrzebna jest jeszcze ściślejsza współpraca z organizacjami pozakościelnymi - ocenia sekretarz generalny KEP.
Gościem obrad będzie prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, która przybliży zasady wchodzących 1 stycznia 2018 r. zmian ustawowych dotyczących tzw. e-składek.
Lubelskim obradom towarzyszyć będą wydarzenia modlitewne i kulturalne związane z jubileuszem 100-lecia KUL. Będą one miały miejsce na zamku Lubelskim oraz nowym sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. 14 października o godz. 15.00 biskupi uczestniczyć tam będą w modlitwie do Bożego Miłosierdzia.
W sobotę, 14 października o godz. 8.00 nuncjusz apostolski abp Salvatore Penacchio przewodniczyć będzie Mszy św. w kościele akademickim KUL, z udziałem Episkopatu i senatu uczelni. Homilie wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
Natomiast w niedzielę, 15 października o godz. 8.30 w archikatedrze lubelskiej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczyć będzie Mszy św. na inaugurację roku akademickiego KUL. Przewodniczący KEP wygłosi też homilię.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego KUL rozpocznie się o godz. 11.00 w Auli im. kard. Stefana Wyszyńskiego.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dziś w Lublinie rozpoczyna się zebranie plenarne Episkopatu. Jaki jest jego temat?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.