Echa papieskiego przemówienia o katechizmie Kościoła katolickiego i karze śmierci

(fot. PAP / EPA / Fabio Frustaci)

Katechizm powinien nie tylko przekazywać dziedzictwo przeszłości, ale również odpowiadać na wyzwania współczesnego świata.

 

To zdaniem abp Rina Fisichelli najważniejsza myśl wczorajszego przemówienia Ojca Świętego z okazji 25-lecia Katechizmu Kościoła Katolickiego. Zyskało ono wielki rozgłos, ponieważ Franciszek po raz kolejny wypowiedział się przeciwko stosowaniu kary śmierci.

 

Mocne słowa papieża Franciszka ws. kary śmierci

 
"Należy z mocą potwierdzić, że skazanie na śmierć, w jakikolwiek sposób kara ta zostałaby wykonana, jest środkiem nieludzkim, który poniża godność osoby. Sama w sobie jest przeciwna Ewangelii, ponieważ decyzję o niej podejmuje się dobrowolnie i polega ona na zabiciu życia, które jest zawsze święte w oczach Stwórcy, a którego to życia tylko Bóg w ostatecznym rozrachunku jest Sędzią i Gwarantem. Nigdy żaden człowiek, «nawet zabójca nie traci swej osobowej godności»" - powiedział Franciszek.
 
Odnosząc się do tej szeroko dziś komentowanej wypowiedzi papieża, abp Rino Fisichella potwierdził, że mamy tu do czynienia z pewnym rozwojem w nauczaniu Kościoła na ten temat.
 
 
"Nie należy zapominać, że 25 lat w tej kwestii to bardzo dużo czasu. Już Jan Paweł II niebawem po ukazaniu się Katechizmu czuł się zobowiązany interweniować w tej sprawie. Zrobił to w encyklice «Evangelium vitae», gdzie jasno wyłożył swoje stanowisko na temat kary śmierci. A po pięciu latach w oficjalnej, łacińskiej wersji Katechizmu tekst dotyczący kary śmierci został zmieniony, pokazując pewien rozwój w nauczaniu, a także ograniczenia, jakie Kościół nakładał w stosowaniu tej kary. Potem na ten sam temat wypowiadał się również Benedykt XVI. A papież Franciszek od pierwszych chwil swego pontyfikatu zabierał głos w dyskusji o karze śmierci, podkreślając, że nawet zabójca nie traci swej ludzkiej godności. We wczorajszym przemówieniu zrobił kolejny krok naprzód, twierdząc, że kara śmierci sama w sobie jest sprzeczna z Ewangelią" - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Fisichella.
 
Abp Fischella jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. To właśnie ona zorganizowała wczoraj wieczorem sesję teologiczną z okazji 25-lecia Katechizmu Kościoła Katolickiego.
 
 

Odnosząc się do tej szeroko dziś komentowanej wypowiedzi papieża, abp Rino Fisichella potwierdził, że mamy tu do czynienia z pewnym rozwojem w nauczaniu Kościoła na ten temat.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.24

Liczba głosów:

101

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

stos 18:05:51 | 2017-10-12
Póki co kkk karę śmierci dopuszcza.
Wiadomo natomiast komu marzy się zmiana (nie rozwój) nauczania Kościoła w tym zakresie. 

Oceń 24 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook