Rzym: uczestnicy polsko-ukraińskiej konferencji wystosowali list do papieża Franciszka

Rzym: uczestnicy polsko-ukraińskiej konferencji wystosowali list do papieża Franciszka
(fot. shutterstock.com)
KAI / kw

Uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej "Kościół katolicki w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego", która odbyła się w dniach 10-12 października 2017 r. w Rzymie wystosowali list do papieża Franciszka.

Wyrażono w nim nadzieję, że pojednanie polsko-ukraińskie dokonane w duchu prawdy i miłości, oparte na wzajemnym respektowaniu różnorodności, a także tożsamości każdej z jednających się stron, przyniesie dobre owoce.

W liście przypomniano m.in., że Kościół kijowski obchodził w 1988 roku tysiącletnią rocznicę swoich narodzin. Obchody miały miejsce w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Zaznaczono, że był to czas, gdy naród polski i ukraiński zamknięte były w ramach sowieckiego systemu, który zniewalał zarówno narody, jak i wspólnoty wierzących.

W polskim sanktuarium narodowym mogli spotkać się - obok tysięcy wiernych obu Kościołów - biskupi rzymskokatoliccy z Polski pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa oraz greckokatoliccy biskupi z diaspory pod przewodnictwem arcybiskupa większego kijowsko-halickiego kard. Myrosława Lubacziwskiego. Obchody poprzedzone były spotkaniem hierarchów katolickich polskich i ukraińskich, w Rzymie w 1987 roku, na którym doszło do pojednania w myśl słów: "przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Było to wydarzenie bez precedensu w historii narodów Europy Środkowo-Wschodniej.

DEON.PL POLECA

Dalej w liście zaznaczono, że spotkanie w 1988 roku na Jasnej Górze przyspieszyło upadek systemu przemocy i dało nowy impuls procesowi pojednania Polaków oraz Ukraińców, narodów które w XX wieku - mimo wielu przykładów braterstwa - podzieliła trudna i tragiczna historia. "Stajemy wobec wezwania, abyśmy miłosierdzie, które okazuje nam Wszechmocny Bóg, okazywali drugiemu człowiekowi" - czytamy w liście.

Wyrażono nadzieję, że pojednanie dokonane w duchu prawdy i miłości, oparte na wzajemnym respektowaniu różnorodności, a także tożsamości każdej z jednających się stron, które łączy ludzi, rodziny, a także całe narody i regiony świata, przyniesie dobre owoce.

List podpisany przez wszystkich uczestników konferencji przekazano papieżowi Franciszkowi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzym: uczestnicy polsko-ukraińskiej konferencji wystosowali list do papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.