Watykan: specjalna narada na temat sytuacji w Kościele w Australii

(fot. shutterstock.com)

W Rzymie odbyła się narada przywódców Konferencji Episkopatu Australii i delegacji Watykanu na temat sytuacji w australijskim Kościele - poinformowało w sobotę biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

 

Omawiano między innymi sprawę pedofilii w australijskim Kościele.

 

W nocie ogłoszono, że Watykan reprezentowali w czasie spotkań na początku października przedstawiciele Sekretariatu Stanu z jego zwierzchnikiem kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem. Obecny był także prefekt Kongregacji ds. Biskupów kardynał Marc Ouellet.

 

Watykan ogłosił, że tematami rozmów były rezultaty pracy Królewskiej Komisji, która bada sprawę reakcji różnych instytucji na przypadki pedofilii w Kościele, relacje między Kościołem a społeczeństwem, "odbudowa zaufania" i rola świeckich.

 

Na czele delegacji australijskiego Kościoła stał przewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Melbourne Denis James Hart.

 

Kościołem w tym kraju został wstrząsnął skandal pedofilii, a postępowanie wyjaśniające rządowej komisji ujawniło zaniedbania oraz przypadki tuszowania takich czynów i przenoszenia sprawców do innych parafii i diecezji.

 

W centrum skandalu znalazł się jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, kardynał George Pell, prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii. Zarzucono mu ukrywanie czynów pedofilii, gdy był ordynariuszem diecezji. W tej sprawie złożył zeznania przed australijską komisją.

 

Latem zeszłego roku kardynał Pell został oskarżony o czyny pedofilii i w lipcu stanął przed sądem w Melbourne. Na czas procesu 76-letni dostojnik został urlopowany przez papieża.

 

Pell jest najwyższym rangą dostojnikiem kościelnym, któremu postawiono takie zarzuty i wytoczono proces karny. Kardynał zapewnia przed sądem o swojej niewinności i odrzuca wszystkie oskarżenia. 6 października jego proces odroczono do marca przyszłego roku.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook