Papież do biskupów chaldejskich: troszczcie się o jedność Kościoła, ułatwiajcie powrót uchodźców

Papież do biskupów chaldejskich: troszczcie się o jedność Kościoła, ułatwiajcie powrót uchodźców
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / sz

O potrzebie niestrudzonych działań na rzecz jedności wśród chrześcijan i współpracy z politykami, aby ułatwiać powrót uchodźców oraz uzdrawiania skutków podziałów mówił 5 października Franciszek do członków Synodu Biskupów Kościoła chaldejskiego. W dniach 4-8 bm. zebrali się oni w Rzymie, aby omówić bieżące sprawy tego wschodniego Kościoła katolickiego.

Przedmiotem obrad, którym przewodniczy chaldejski patriarcha Babilonii Louis Raphael Sako, są: przymusowe migracje chrześcijan, odbudowa zniszczonych miejscowości, powrót uchodźców, a także prawo własne Kościoła, zagadnienia liturgiczne i duszpasterstwo powołań.

DEON.PL POLECA




"Zachęcam was do niezmordowanego bycia budowniczymi jedności, przede wszystkim między wami - pasterzami Kościoła chaldejskiego i innych Kościołów oraz do sprzyjania dialogowi i współpracy ze wszystkimi innymi postaciami życia publicznego, aby ułatwiać w ten sposób powrót uchodźców" - powiedział papież do swych gości. Wezwał ich również do uzdrawiania ran "podziałów i sprzeczności między braćmi". Zwrócił uwagę, że zaangażowanie w tej dziedzinie jest szczególnie konieczne w obecnym kontekście irackim i w obliczu nowych niepewności co do przyszłości tych stron.

"Istnieje potrzeba procesu pojednania narodowego i zbiorowego wysiłku wszystkich członków społeczeństwa, aby osiągnąć wspólnie podzielane rozwiązania dla dobra całego kraju" - tłumaczył Ojciec Święty. Życzył, aby "nigdy nie słabły siła ducha, nadzieja i dary pracowitości, którymi się wyróżniacie" oraz aby "zawsze była mocna wasza wola niezniechęcania się w obliczu utrzymujących się jeszcze trudności, mimo tego, co już zrobiono dla odbudowy, zwłaszcza Płaskowyżu Niniwy".

Podejmując temat powołań Ojciec Święty zauważył, że "w obliczu ich spadku musimy unikać przyjmowania do seminariów osób niepowołanych przez Pana". Należy dobrze zbadać powołania młodych ludzi i sprawdzać ich prawdziwość, gdyż w przeciwnym wypadku będzie to "hipoteką dla Kościoła" - przestrzegł gospodarz spotkania. Zaapelował, aby kapłani i seminarzyści mogli czuć bliskość swych biskupów, "która jest prawdziwym błogosławieństwem". Formacja do kapłaństwa winna być integralna, uwzględniająca różne aspekty życia i odpowiadająca w sposób harmonijny na cztery wymiary: ludzki, duchowy, duszpasterski i intelektualny.

Papież wezwał ponadto swych gości i pasterzy Kościoła łacińskiego do "przemyślenia na nowo tematu diaspory, pamiętając o konkretnych sytuacjach, w jakich muszą żyć wspólnoty kościelne z punktu widzenia zarówno liczbowego, jak i wolności religijnej". Trzeba uczynić wszystko, co możliwe, aby były realizowane życzenia i propozycje Soboru Watykańskiego II, ułatwiając opiekę duszpasterską na obszarach zarówno nowych, jak i tam, gdzie wschodnie wspólnoty chrześcijańskie są obecne od dawna. Jednocześnie należy wspierać komunię i braterstwo ze wspólnotami Kościoła łacińskiego, aby wierni mieli dobry przykład świadectwa a nie podziałów i rozbieżności - podkreślił Ojciec Święty.

Zaznaczył na zakończenie, że dialog ekumeniczny i międzyreligijny "powinien zawsze wychodzić od naszej jedności i wspólnoty katolickiej" i zapewnił, że w tym dziele zawsze udzieli im swego poparcia Kongregacja Kościołów Wschodnich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zebrał i opracował Piotr Żyłka

Fenomen Franciszka, efekt Franciszka, franciszkomania

Określenia są różne, ale wszystkie próbują opisać to samo zjawisko. Od 13 marca 2013 roku świat nadstawia ucha i uważnie słucha, a z Watykanu płyną słowa, które nie...

Skomentuj artykuł

Papież do biskupów chaldejskich: troszczcie się o jedność Kościoła, ułatwiajcie powrót uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.