Hieronim Fokciński SJ obchodził w Watykanie 80 urodziny

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

W Watykanie urodziny obchodził o. Hieronim Fokciński, jezuita, który od wielu lat piastuje ważne stanowisko w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

 

Z okazji jego jubileuszu została odprawiona Msza Święta celebrowana przez papieskiego jałmużnika, abp. Konrada Krajewskiego. Wzięli w niej udział również inni watykańscy dostojnicy i Polacy licznie pracujący w urzędach kurialnych Stolicy Apostolskiej.

 

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

 

Hieronim Fokciński SJ wstąpił do Towarzystwa Jezusowego 1954 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 roku. W 1970 roku podjął studia z historii Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po śmierci o. Eugeniusz Reczka SJ objął w maju 1971 roku kierownictwo Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie, w którym rejestruje się, gromadzi i wstępnie opracowuje materiały archiwalne dotyczące Polski. W 1991 został mianowany konsultorem, a w 1992 relatorem Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych. Od 1994 był także wykładowcą w Studium tej Kongregacji.


Jest członkiem Associazione Archivistica Ecclesiastica, Commissione Internazionale per la Bibilografia dell'Archivio Vaticano, Stałej Konferencji Muzeów, Bibliotek i Archiwów Polskich na Zachodzie, Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie.

 

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)


W 2009 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o historii Kościoła w Polsce, za popularyzowanie polskiej kultury oraz za działalność na rzecz społeczności polskiej we Włoszech.


11 czerwca 2013 otrzymał tytuł honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?