Łódź: ingres metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia 4 listopada

(fot. BP KEP)

W sobotę 4 listopada o godz. 11, w liturgiczne wspomnienie św. Karola Boromeusza - patrona chrzcielnego świętego Jana Pawła II, odbędzie się ingres arcybiskupa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego, do bazyliki archikatedralnej - poinformowała Archidiecezja Łódzka.

 

W uroczystościach objęcia przez bp. Rysia obowiązków pasterza łódzkiego Kościoła ma wziąć udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

 

"Niech duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy poczują się serdecznie zaproszeni do udziału w tym ważnym dla Kościoła łódzkiego wydarzeniu związanym z inauguracją posługi siódmego w prawie stuletniej historii naszej Archidiecezji Pasterza Kościoła Łódzkiego" - ogłosili w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej kurii Administrator Archidiecezji Łódzkiej bp Marek Marczak i Wikariusz Generalny bp Ireneusz Pękalski.

 

O wyznaczonej dacie ingresu informują wiernych księża podczas niedzielnych mszy św. w kościołach i kaplicach łódzkiej diecezji.

 

Kuria utworzyła również specjalne wydarzenie na Facebooku informujące o ingresie i zachęcające do uczestniczenia w uroczystościach. "W związku z tym wyjątkowym wydarzeniem zachęcamy wszystkich Facebookowiczów do dołączania do oficjalnego wydarzenia utworzonego przez fanpage Archidiecezji Łódzkiej. Dołączajmy, udostępniajmy i pokażmy jak ważne są dla nas wydarzenia w naszej Archidiecezji" - napisano na jej stronie internetowej.

 

Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś został mianowany na nowego metropolitę łódzkiego przez papieża Franciszka. Decyzję ogłoszono 14 września. W Łodzi zastąpi on abp. Marka Jędraszewskiego, który w styczniu został mianowany metropolitą krakowskim. Od tamtej pory metropolią łódzką kierował administrator diecezji bp Marczak.

 

Nowy metropolita łódzki ma 53 lata. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w Katedrze wawelskiej. Biskupem jest od 2011 r., a motto jego posługi to "Virtus in infirmitate" - "Moc w słabości".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.17

Liczba głosów:

35

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook