Blisko 80 proc. zabójstw w Amazonii jest popełnianych z powodu walk o ziemię

(fot. shutterstock.com)

Prawie 80 proc. zabójstw na terenie Amazonii następuje w rezultacie konfliktów o ziemię - wynika z badania, którego współautorem jest Kościół katolicki w Brazylii. Studium opublikowane zostało w formie książki pt. "Atlas Konfliktów w Amazonii" i zaprezentowane w czwartek w Misyjnym Centrum Kultury w Brasilii.

 

Jak ujawnili autorzy badania, zdecydowana większość przestępstw popełnianych w tej największej puszczy świata ma miejsce z powodu walki o grunty. Wśród zaprezentowanych stanów, na których terenie znajdują się amazońskie lasy, jednym z najniebezpieczniejszych jest Rondônia. - Poza największą liczbą zabitych i aresztowanych stan ten był w ub.r. drugi pod względem pobić (141 przypadków) i trzeci w statystykach gróźb utraty życia (40), a także nieudanych prób zabójstwa (10).

 

Obecny podczas prezentacji książki prokurator Felicio Pontes wskazał, że publikacja potwierdza, iż wśród najbardziej zagrożonych mieszkańców Amazonii są wspólnoty indiańskie.

 

W połowie września br. działająca w ramach brazylijskiego episkopatu Duszpasterska Komisja ds. Ziemi (CPT), ujawniła, że w ub.r. zabito w tym południowoamerykańskim kraju rekordową liczbę 66 działaczy na rzecz praw człowieka. Członkowie komisji wskazali, że w ostatnim czasie nasila się agresja wobec osób działających na rzecz praw człowieka, szczególnie rdzennych plemion lub rolników.

 

Wiosną ub.r. przypadki łamania praw człowieka w Brazylii ujawnił kard. Claudio Hummes. Hierarcha jako przewodniczący komisji ds. Amazonii w brazylijskim Episkopacie, opisał w Waszyngtonie przed Międzyamerykańską Komisją Praw Człowiek nadużycia wobec ludzi i amazońskiej przyrody popełnione na terenie Brazylii oraz Ekwadoru. Hierarsze w podróży do USA towarzyszyli przedstawiciele kilku indiańskich plemion zamieszkujących tę największą puszczę świata. Ich wspólnoty cierpią m.in. na skutek intensywnej polityki pozyskiwania surowców mineralnych w tej części Ameryki Południowej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook